Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2008-04-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-20
asix - wspólna platforma wizualizacji paneli (HMI) i systemów nadrzędnych (SCADA)
ASIX – wspólna platforma wizualizacji paneli operatorskich (HMI) i systemów nadrzędnych (SCADA)

System wizualizacji ASIX nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o konieczne do jego pracy zasoby sprzętowe i programowe. Z tego powodu po pojawieniu się paneli operatorskich wyposażonych w system operacyjny XP Embedded nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć ich aplikacje w oparciu o system ASIX. Niska cena licencji, szczególnie tych dla mniejszej liczby zmiennych, stanowi dodatkową zachętę. Na przykładzie realizacji systemu dla Mleczarni Dubno na Ukrainie - możemy przedstawić dodatkowy atut jaki wnosi asix do systemów nadzoru takich instalacji, w których obsługa korzysta zarówno ze sterowania lokalnego za pośrednictwem posadowionych blisko procesu paneli operatorskich jak i z centralnego systemu nadrzędnego SCADA. W takich zastosowaniach możliwe i wskazane jest zaprojektowanie wizualizacji na platformie ASIX jako jednej wspólnej aplikacji dzielonej zarówno przez panele operatorskie (HMI) jaki i system nadrzędny (SCADA). Zalety takiego podejścia są dość oczywiste: znacznie mniejszy koszt wykonania projektu, niższe koszty rozruchu na obiekcie oraz niższe koszty szkolenia, serwisu i konserwacji wizualizacji. Projekt Dubno powstał na zlecenie OBRAM, który był kompleksowym dostawcą instalacji.

Panele komputerowe (HMI), ze względu na możliwość zainstalowania ich bezpośrednio przy obiektach na halach produkcyjnych, są chętnie stosowanymi urządzeniami kontroli i nadzoru linii produkcyjnych. Typowo, połączone są ze sterownikami dostarczającymi dane z obiektu, a z drugiej strony z serwerami SCADA, zbierającymi i archiwizującymi dane z całej linii. W Mleczarni Dubno firma ASKOM zastosowała panele Beckhoff serii CP6203 wyposażone w system operacyjny Windows XP Embedded i system wizualizacji ASIX wersja 5. Panele 8. obiektów spięto w sieć Ethernet ze sterownikami SIMATIC S7, 2. serwerami ASIX i stacją kontroli eksploatacji.

NA SERWERACH SCADA I KOMPUTERACH PANELOWYCH DZIAŁA JEDNA I TA SAMA APLIKACJA.

Elementy parametryzacji komputerów sieci ASIX

1. Konfiguracja
Parametry startowe aplikacji ASIX 5 to nazwa pliku XML i nazwa komputera. Ta ostatnia decyduje o wyborze profilu pracy panelu HMI lub serwera SCADA. Teoretycznie każdy komputer ma dostęp do wszystkich zasobów systemu – jednak profil - poprzez systemy menu, haseł i statusów, udostępnia tylko fragmenty technologii dedykowane dla danego stanowiska.

2. Baza zmiennych i skalowanie aplikacji dla paneli
Wszystkie komputery sieci ASIX pracują w oparciu o tę samą bazę zmiennych procesowych (dla paneli jest ona nadmiarowa). Kanały komunikacyjne zmiennych z różnych fragmentów technologii mają selektywne definicje. Ograniczono dzięki temu ilość zmiennych, poprzez które panele uzyskują bezpośredni dostęp do danych warstwy sterowania. Pozwala to na oszczędny dobór licencji wymaganych dla paneli ASIX.

3. Komunikacja
Serwery ASIX oraz panele operatorskie (w zakresie swoich obiektów ) pobierają dane ze sterowników obiektu za pomocą protokołu SIMATIC TCPIP (kanały fizyczne). Dzięki redundancji wbudowanej w środowisku asixa w razie uszkodzenia swojego kanału panele automatycznie przełączają się na akwizycję danych poprzez kanały sieciowe ASLINK z serwerów SCADA. Również dane z sąsiednich obiektów linii panele mogą pozyskiwać tą drogą.

4. Archiwizacja
Archiwa pomiarów, zdarzeń alarmowych zbierane są przez serwery ASIX, pracujące w redundancji i potrafiące odzyskać od partnera brakujące zapisy.
Serwery udostępniają dane archiwalne komputerom panelowym i innym stanowiskom ASIX w sieci, w postaci wykresów, trendów, list zdarzeń alarmowych i raportów.

5. Dystrybucja aplikacji
Dystrybutorem aplikacji i jej uaktualnień jest jeden z serwerów ASIX. Posiada on udostępnioną dla sieci komputerów ASIX kartotekę wzorcową, z której w biegu dokonują się aktualizacje masek, skryptów i akcji zewnętrznych wszystkich komputerów. Tylko zmiany bazy zmiennych, pliku bitmap lub konfiguracji systemu wymagają restartu aplikacji.
Sterowania napędów na komputerach panelowych i serwerach realizowane są za pomocą takich samych stacyjek. Maski technologiczne są także identyczne dla paneli i serwerów. W aplikacjach wspólnych dla HMI / SCADA rozdzielczość ekranów paneli i serwerów powinna być taka sama aby uprościć tworzenie grafik. W opisywanej aplikacji Dubno panele mają co prawda rozdzielczość 1024 x 768, mniejszą od monitorów serwerów (1280 x 1024) ale poprzez podział ekranu na segmenty, w których wyświetlane są odpowiednio wybrane obiekty aplikacji (maski, stacyjki, okna alarmów) i w tym wypadku uniknięto pracochłonnego dublowania projektów grafik.

Korzyści z zastosowanego rozwiązania
1. Serwery SCADA zbierają dane z całego obiektu i prezentują jego stan, ale mogą być również awaryjnymi dostawcami danych obiektowych dla paneli operatorskich.
2. Serwery SCADA są alternatywnymi stanowiskami sterowania.
3. Bezdyskowe panele mają dostęp do archiwów pomiarów i zdarzeń gromadzonych na serwerach i wyposażone są w narzędzia do ich prezentacji.
4. Jednolity interfejs użytkownika na serwerach i panelach upraszcza obsługę.
5. Pracochłonność projektowania systemu wizualizacji jest znacznie mniejsza w porównaniu z systemami o niejednorodnych środowiskach wizualizacji.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
ASKOM Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także