Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2008-11-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-04
Automatyzacja szlifierek szerokotaśmowych
“Topsand” jest czołową linią produktów z szerokiej gamy maszyn firmy DMC. Jest to modułowe centrum szlifierskie zaprojektowane dla wszystkich wymagań aplikacji, od procesu kalibrowania po precyzyjnie oszlifowaną i polakierowaną płytę. Proces kalibracji jest pojmowany jako usuwanie surowca, co wymaga ścierania litego drzewa na pożądaną grubość. „Topsand” może obrabiać materiał o szerokościach do 2250 mm. Maszyny DMC charakteryzują się solidną konstrukcją, co zapewnia maksymalną niezawodność nawet podczas najbardziej intensywnych procesów produkcyjnych wymaganych przez klientów.

Oprogramowanie zostało napisane w taki sposób, że maszyna skanuje konfigurację sprzętową zaraz po włączeniu. Można w ten sposób określić, jakie CPU zostało zainstalowane oraz typy i liczba modułów wejść/wyjść. Takie rozwiązanie dostarcza też sporo informacji pozwalających na zidentyfikowanie typu maszyny i posiadanych przez nią opcji. Rozbudowane biblioteki oferują funkcje do identyfikowania sprzętu, co umożliwia automatyczną konfigurację oprogramowania na poziomie sterowania oraz wizualizacji.

DMC od wielu lat stosuje komponenty automatyzacji firmy B&R, co oczywiście oznacza, że w zastosowaniu są CPU różnych generacji. Niemniej jednak, zagadnienie generacji sterowników w niewielkim stopniu dotyczy klientów B&R, ponieważ oprogramowanie B&R Automation Studio gwarantuje kompatybilność zarówno w zakresie kodów źródłowych jak i wydajności dla wielu generacji sterowników. Chodzi tu o zapewnienie, że oprogramowanie aplikacyjne raz przetestowane z różnymi procesorami może być stosowane na maszynie z gwarancją pełnej kompatybilności na poziomie kodu źródłowego oraz funkcjonalności.
Od wielu lat wśród producentów maszyn panuje trend oferowania coraz szerszego zakresu funkcji, przez co więcej inwestuje się również w oprogramowanie. W rezultacie wzrasta znaczenie kompatybilności w zakresie generacji systemu, co jest podstawą bezpieczeństwa inwestycji. Istotnym celem DMC była możliwość programowania sterowników w ANSI C.

B&R oferuje sześć różnych języków programowania, łącznie z ANSI C. System operacyjny B&R Automation Runtime jest systemem wielozadaniowym, w którym każde zadanie może być napisane w dowolnym języku. W efekcie złożone części kodu można napisać np. w ANSI C lub języku strukturalnym, natomiast logiczne sekwencje w drabince, która jest preferowana przez inżynierów wsparcia lub przez klienta końcowego. Aplikacja wizualizacji została wykonana w oparciu o B&R Visual Components. Maszyna jest przedstawiona na panelu w postaci synoptycznego diagramu, a wizualizacja procedur wykonawczych odbywa się poprzez odpowiednio zorganizowane obiekty. Interakcja operatora z terminalem odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiednich symboli na ekranie. Terminal celowo został odseparowany od części sterującej PLC, dzięki czemu maszyna może działać nawet przy wyłączonej wizualizacji. W ten sposób uzyskano redundancję polegającą na niezależnym dostępie do aktualnych i historycznych parametrów konfiguracyjnych maszyny zarówno z poziomu PLC jak i wizualizacji.

Warto przyjrzeć się, w jaki sposób działają maszyny DMC. Pojawienie się w maszynie nowego elementu do obróbki jest automatycznie wykrywane przez odpowiedni czujnik. Element zostaje zamocowany przy pomocy rolek dociskających lub systemu podciśnienia. Sterownik PLC rejestruje obecność obrabianego detalu i korzystając z rejestru przesuwnego śledzi jego ścieżkę w obrębie całej maszyny. Odbywa się to poprzez sygnał enkodera zamontowanego na rolce napędowej podajnika. Dzięki temu, zgodnie z programem obróbczym, PLC decyduje, w których sekcjach maszyny i w jaki sposób ma być obrabiany detal. Jednostki szlifujące w maszynie połączone są siecią CAN. “DMC była pierwszą firmą z grupy SCM, która wprowadziła magistralę CAN do maszyn szlifierskich” mówi E. Tondelli. „Od 2000 roku, magistrala CAN stała się standardem w naszych maszynach. W tym samym roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą B&R i wykonaliśmy pierwszą maszynę z pełnym sterowaniem PLC. Przedtem korzystaliśmy z własnej elektroniki.” Ściernice, falowniki oraz urządzenia pozycjonujące wykorzystują silniki zintegrowanych z elektroniką i sterowane są w trybie master-slave. Z całą pewnością można stwierdzić, iż technologia komunikacji CAN przeszła znaczącą ewolucję w DMC.

Firma DMC wydzieliła się w 1956 roku z firmy meblowej i zajęła się produkcją szlifierek szerokotaśmowych do wytwarzania paneli drewnianych. Firma od samego początku koncentrowała się na badaniach technologicznych oraz specjalizacji produktowej jako strategicznych czynnikach rozwoju. Wiele z wprowadzanych przez firmę innowacji wytyczało trendy w przemyśle szlifierek do drewna. W 1987 firma DMC stała się częścią grupy SCM i tym samym osiągnęła finansową, przemysłową i organizacyjną wielkość, co wzmocniło jej konkurencyjną pozycję na rynku globalnym. Nieopodal włoskiego miasta Rimini znajduje się dziś Fabryka Villa Verucchio z pięcioma liniami montażowymi.

Fakty:
Firma DMC:
Założona: 1956
Pracownicy: 150
Obrót: 24 mln EUR
Lokalizacje: Villa Verucchio i 15 przedstawicielstw na całym świecie
Produkty i usługi: rozwój i produkcja automatycznie kalibrowanych maszyn szlifierskich
www.scmgroup.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także