Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-06-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-06-21
Prosty test na obecność bakterii w wodzie
Prosty test na obecność bakterii w wodzie
Prosty test na obecność bakterii w wodzie
Na Uniwersytecie Massachusetts opracowano prosty test paskowy zmieniający swoją barwę w zależności od ilości bakterii, który jest szansą na ograniczenie chorób wywołanych piciem brudnej wody w krajach rozwijających się.

Większość metod stosowanych w badaniu wody na obecność bakterii wymaga drogiego sprzętu laboratoryjnego i specjalistycznej kadry przez co w wielu miejscach gdzie jakość wody jest niska brakuje możliwości badań wody. Tani test na obecność bakterii znacznie ograniczyłby liczbę chorych z powodu picia zanieczyszczonej wody.

Test opracowany przez Vincenta Rotell z Uniwersytetu Massachusetts składa się z biosensora umieszczonego na pasku papieru filtracyjnego. Biosensor zbudowany jest z mieszaniny nanocząstek złota, enzymu ß-galaktozydazy i żółtego barwnika oraz czerwonego - ß-D-galaktopiranozydu. Przed zmieszaniem wszystkich składników nanocząstki złota są ładowane ładunkiem dodatnim dzięki czemu lepiej łączą się z ujemnie naładowanymi enzymami.

Tak immobilizowany enzym nie reaguje z barwnikiem. Pod wpływem bakterii charakteryzujących się ujemnym ładunkiem elektrycznym następuje uwolnienie enzymu, który konwertuje żółty barwnik w czerwony. Test pod wpływem bakterii w ciągu 10 minut zmienia barwę z żółtej na czerwoną. Na chwilę obecną próg wykrywalności testu jest na poziomie 10 tys. bakterii w 1 ml – naukowcy z Massachusetts planują zwiększenie wykrywalności do 10-100 bakterii/ml.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ACS
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także