Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-06-24
Analiza lotnych związków za pomocą elektroforezy kapilarnej
Analiza lotnych związków za pomocą elektroforezy kapilarnej
Analiza lotnych związków za pomocą elektroforezy kapilarnej
Brazylijscy chemicy opracowali metodę analizy alkilopirazyn, lotnych związków występujących w kawie oraz winie, za pomocą elektroforezy kapilarnej, która jest szybsza od chromatografii gazowej.

Alkilopirazyny są to pochodne pirazyny, zwykle zawierające grupę metylową oraz karboksylową. Związki te są bardzo lotne, o silnym aromacie, które tworzą smak i zapach m.in. kawy oraz wina, są również głównym komponentem chemicznego systemu komunikowania się mrówek. Ich analiza przeprowadzana jest zwykle za pomocą chromatografii gazowej (GC).

Brazylijscy chemicy do analizy alkilopirazyn zastosowali elektroforezę kapilarną. Zauważyli oni, że w analizie tych związków można wykorzystać ich zasadowy charakter, dzięki któremu w reakcji z kwasem tworzy się cząstka o ładunku dodatnim, która może przemieszczać się w kierunku ujemnie naładowanej elektrody. Jednak żeby wykorzystać to zjawisko w elektroforezie konieczne jest, aby szybkość migracji różniła się dla poszczególnych alkilopirazyn.

Naukowcy z Uniwersytetu Campinas w Sao Paolo pod przewodnictwem Any Simionato przygotowali mieszaninę 6 różnych alkilopiranoz w elektrolicie składającym się z kwasu mrówkowego oraz metanolu. Okazało się, że za pomocą elektroforezy kapilarnej po 15 minutach rozdzielono wszystkie 6 molekuł. Jest to o wiele szybciej niż za pomocą chromatografii gazowej.

Głównym czynnikiem, który był odpowiedzialny za rozdział poszczególnych alkilopiranoz była liczba protonów przyłączonych w wyniku reakcji z kwasem (zależna od grup chemicznych przyłączonych do cząsteczki piranozy) oraz wielkość cząstki. Cząsteczki, które posiadały grupy metylowe przemieszczały się w kapilarze szybciej od tych zawierających grupy karboksylowe.

Szczegóły na temat badań brazylijskich naukowców w zakresie elektroforezy kapilarnej w artykule „Simple and rapid CE-UV method for the assessment of trail pheromone compounds of leaf-cutting ants' venom glands”, który ukazał się w czasopiśmie „Electrophoresis”

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
spectroscopynow.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także