Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-23
Cudowne drzewo usuwa bakterie z wody
Cudowne drzewo usuwa bakterie z wody
Cudowne drzewo usuwa bakterie z wody
Moringa olejnodajna, znana także jako drzewo cudu, już teraz stanowi źródło pożywienia oraz leków dla mieszkańców najbiedniejszych krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Jakiś czas temu odkryto także, że zawarte w nasionach rośliny substancje mogą zostać wykorzystane w procesie oczyszczania wody. Przeszkodą w praktycznym zastosowaniu tych właściwości były wysokie koszty. Ale naukowcom z American Chemistry Society udało się rozwiązać i ten problem.

Jak wyjaśnia Stephanie B. Velegol na łamach wydawanej przez ACS gazety, usuwanie powodujących choroby mikrobów oraz osadów z wody pitnej jest procesem skomplikowanym technologicznie i kosztownym - dlatego niemożliwym do przeprowadzenia w wielu krajach rozwijających się. Badaczka proponuje alternatywne rozwiązanie: Moringa oleifera, drzewo cudów, które rośnie w klimacie równikowym i już od tysięcy lat dostarcza mieszkańcom pożywienie oraz lekarstwa. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że zawarte w nasionach tego drzewa proteiny mogą posłużyć jako substancja, która usuwa szkodliwe substancje z wody. Niestety, metodo okazała się zbyt droga i skomplikowana.

Ekipa pod kierownictwem Stephanie B. Velegol postanowiła opracować prostszą i mniej kosztowną metodę oczyszczania wody za pomocą nasion Moringa oleifera. Największym problemem, na jaki natrafili naukowcy z ACS jest to, że roślina wypuszcza do wody, oprócz protein, które usuwają mikroby, również takie, które pomagają odrodzić się patogenom. Oznacza to, że nawet jeżeli woda jest zaraz po oczyszczaniu wolna od szkodliwych substancji, to w trakcie jej późniejszego używania mogą one ponownie się pojawić.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy postanowili do ładunku dodatniego protein Moringa, które wchodzą w związek z osadem i zabijają mikroby, dodać specjalną odmianę piasku o ładunku przeciwnym. Przeprowadzone z tym zestawem doświadczenia udowodniły skuteczność i długotrwałe efekty tej metody. Ekipa Velegol przekonuje, że „wyniki potwierdziły, że piasek umożliwi stosowanie prostej, osiągalnej nawet dla lokalnych ośrodków metody uzyskiwania wody, która nadaje się do picia nawet po długim okresie przechowywaniu”.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pubs.acs.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także