Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-25
Coraz bliżej otwarcia Biobanku we Wrocławskim EIT+
W ciągu najbliższych kilku miesięcy uruchomiony zostanie Biobank działający w ramach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Podstawowa działalność wrocławskiego biobanku polegać będzie na gromadzeniu materiału biologicznego (głównie produktów krwiopochodnych), który pozwoli realizować zaawansowane badania wykrywające markery chorób takich, jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe.

- W dzisiejszych czasach istnienie biobanków jest niezbędne dla rozwoju nauk biomedycznych. Dla przykładu, zrekrutowanie populacji kilkuset pacjentów cierpiących na tę samą chorobę, zajmuje na ogół kilka lat. W momencie, gdy grupa badawcza startuje z nowym projektem, brak jest czasu i środków finansowych na rekrutację tak dużej liczby pacjentów. Wtedy właśnie można zwrócić się do biobanku, który użycza potrzebnego do badań materiału biologicznego - tłumaczy dr Łukasz Kozera, diagnosta laboratoryjny i specjalista do spraw biobankowania, mający w swoim dorobku zawodowym m.in. trzyletnie kierowanie biobankiem specjalistycznym Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii. We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ koordynuje on projekt Biobanku.

Obecnie na ukończeniu jest infrastruktura biobanku, czyli ulokowania biobanku na terenie, bądź w pobliżu, szpitala z którego będzie pobierany materiał biologiczny. Trwa organizacja przetargów na sprzęt laboratoryjny. Ponadto przygotowywany jest wniosek do Komisji Bioetycznej o przyznanie zgody na pobieranie materiału biologicznego od poszczególnych populacji pacjentów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
EIT+
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także