Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-29
Po raz pierwszy na świecie robot asystuje przy operacji
Po raz pierwszy na świecie robot asystuje przy operacji
Po raz pierwszy na świecie robot asystuje przy operacji
Pomyślnie została przeprowadzona operacja w szpitalu w Nowym Jorku, w której po raz pierwszy na świecie uczestniczył niezależny robot asystujący: podawał i odbierał on narzędzia chirurgiczne od personelu. Robot świetnie spisał się podczas operacji – cały proces przebiegał tak, jak wcześniej zaplanowano. Jest to dowód, jak ważna i użyteczna może być automatyzacja w szpitalnym pokoju operacyjnym.

Robot nazwany „Penelope” używa innowacyjnej technologii służącej do identyfikacji narzędzi chirurgicznych, podawania ich personelowi oraz odbieraniu ich i układaniu z powrotem na swoje miejsce. Nowy robot został zaprojektowany i zbudowany przez Robotic Surgical Tech z Nowego Jorku. Operacja, w której uczestniczył polegała na usunięciu niezłośliwego nowotworu z ramienia pacjenta.

Wcześniej roboty były używane w salach operacyjnych jako narzędzia poprawiające wydajność i dokładność. W tej operacji po raz pierwszy robot był niezależnym asystentem, przyjmującym polecenia i wykonywającym autonomiczne czynności wydawane przez chirurga.

Dr. Michael R. Treat, profesor chirurgii klinicznej na Uniwersytecie Columbia i członek zespołu chirurgów obecnych przy operacji powiedział, że nowa technologia jest ekscytująca. Wierzy on, że nowy robot będzie wartościowym pomocnikiem, czyniąc operacje bardziej owocnymi i łatwiejszymi do wykonania.

„Penelope pracowała wydajnie i stabilnie, dostarczając odpowiednie narzędzia, dokładnie takie jakie potrzebowałem” – skomentował Dr. Spencer E. Amory, chirurg prowadzący operację – „Pomimo, że procedury były relatywnie proste, to jednak wierzę, że operacja taka jak ta, jest wielkim krokiem naprzód w zaawansowanej robotyce i wstępem do wprowadzania wysokorozwiniętych technologii na sale operacyjne”.

Robot częściowo ufundowany przez Narodową Fundację Nauki został zaprojektowany jako bezpieczna, wydajna i ekonomiczna pomoc w salach operacyjnych. Penelope można łatwo obsługiwać, dzięki czemu możliwa jest jej efektywna współpraca z personelem lekarskim. Będzie ona asystowała lekarzom i pielęgniarkom, ale nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Penelope posiada oprogramowanie służące do rozpoznawania głosu, specjalny chwytak do podawania i trzymania narzędzi chirurgicznych, kamery cyfrowe i zaawansowane oprogramowanie przetwarzające obraz z kamer, potrafiące nawet przewidzieć, jakie kolejne narzędzie będzie potrzebne podczas operacji.

Dr. Herbert Pardes, dyrektor nowojorskiego szpitalu, w którym przeprowadzono pionierską operację powiedział, że opieka zdrowotna stawia obecnie czoło nowej jakości i dostępności. Ten projekt jest częścią rozpoczętego porozumienia dotyczącego wdrażania zaawansowanych technologii medycznych, służących lepszemu traktowaniu pacjentów i podnoszącego wydajność szpitali.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The University Hospital of Columbia and Cornell
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :