Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-29
Europa planuje wysłać pojazd na Marsa
Europa planuje wysłać pojazd na Marsa
Europa planuje wysłać pojazd na Marsa
Europa ustaliła cel następnej misji kosmicznej: lądowanie pojedynczego mobilnego robota na powierzchni Marsa, równolegle z stacjonarnym sprzętem naukowym.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozważała również brytyjska wersję misji z pojazdami Beagle 2 ale nie zdecydowała się na ten wariant. Jakkolwiek, zespół Beagle może jeszcze zobaczyć swoje instrumenty naukowe podczas misji być może na pokładzie mobilnego laboratorium wartego 580 milionów euro.

Podczas trzydniowego spotkania w European Space Research and Technology Centre (Europejskie Centrum Badań i Technologii Kosmicznych) w Holandii, omawiane będzie które eksperymenty powinny odbyć się na Marsie. Zespół z Wielkiej Brytanii będzie przedstawiał swoje propozycje i pomysły.

Lądownik Marsjański jest częścią programu Aurora, długofalowego planu eksploracji Układu Słonecznego za pomocą robotów i potencjalnie ludzi, pierwszymi celami mają być Mars, Księżyc i asteroidy.

ESA nie będzie rozważać dłużej koncepcji BeagleNet. „To będzie dwuczęściowa misja: jeden pojazd i nieruchoma stacja, która będzie prowadziła badania geofizyczne, meteorologiczne i środowiskowe”, wyjaśnił dr Mark Sims z Leicester University, który jest przewodniczącym Brytyjskiego Komitetu doradczego Aurory (UK Aurora Advisory Committee). „Stacja oraz pojazd być może będą zawierać elementy z Beagle2. To czy, i które to będą elementy zdecydujemy w Holandii”.

Podstawowym celem misji jest poszukiwanie śladów dawnego lub obecnego życia. Misja wystartuje w czerwcu 2011 i dotrze na marsa w czerwcu 2013.

ESA określa masę pojazdu na 120kg oraz 8-14 kg sprzętu naukowego. Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu będzie należeć urządzenie do dokonywania odwiertów lub „łopata” do rozkopywania marsjańskiego gruntu, następnym elementem wyposażenia będą urządzenia do wykrywania śladów życia.

Pomimo decyzji ESA, stwierdzającej skierowanie się ku koncepcji ExoMars, jest jeszcze nadzieja dla BeagleNet. Profesor Colin Pillinger, przewodniczący misji Beagle2, jest przekonany do zalet systemu opartego na dwóch pojazdach.

Dr Sims stwierdził, że być może znajdzie się miejsce w programie NASA na taki „tani” program rozpoznawczy w misjach o starcie zaplanowanym na 2011. Jednakże jest to temat do dyskusji z zespołami z USA.

Wyniki dyskusji w Holandii będą głosowane na spotkaniu rady ESA 5 i 6 grudnia.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :