Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-29
Nietoperz wspomaga badania hydrolokacyjne
Nietoperz wspomaga badania hydrolokacyjne
Nietoperz wspomaga badania hydrolokacyjne
Robot w kształcie głowy nietoperza, który potrafi emitować i wykrywać ultradźwięki w zakresie częstotliwości nietoperzy, usprawni w znaczny sposób badania hydrolokacyjne. Robot Bat-Bot, stworzony w projekcie CIRCE, potrafi również trzepotać uszami, co nietoperze często robią, by modulować echo.

Jednym z zastosowań robota-nietoperza mogłaby być identyfikacja roślin za pomocą echolokacji. Bowiem każde rośliny produkują różne echo.

Podczas gdy budowa głowy była głównym celem projektu CIRCE, zespół badawczy doszedł po drodze do wielu pożytecznych rezultatów. Jeden z partnerów projektu wynalazł przetwornik szerokopasmowy, który potrafi konwertować energię akustyczną w energię elektryczną i na odwrót, poprzez widmo od 20-200 kHz.

“Jest ok.700 gatunków nietoperzy echolokacyjnych, które używają szerokiego zakresu częstotliwości. Potrzebowaliśmy jednego urządzenia, które obejmie te wszystkie zakresy.” Badania 20 różnych gatunków nietoperzy wykazały, ze różnią się one znacznie kształtem ucha, co znacząco wpływa na ich zachowanie.

“Jako pierwsi zbudowaliśmy komputerowy model ucha nietoperza o wysokiej rozdzielczości, które będzie pracować jako antena. Jesteśmy z tego rezultatu niezwykle dumni i wyprodukowaliśmy serię uproszczonych nylonowych uszu, które możemy teraz badać, sprawdzając wpływ ich kształtu na odbiór dźwięku,” mówi koordynator projektu CIRCE - Dr Herbert Peremans (Uniwersytet w Antwerp).

Trudno przewidzieć, jakie rezultaty przyniesie Bat-Bot, ale badania na roślinach i projekt ucha nietoperza podczas projektu CIRCE pokazuje, ze hydrolokator w powietrzu ma wiele zastosowań, nie tylko w rozwoju funkcjonalnej nawigacji hydrolokacyjnej dla robotów.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer Online
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :