Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-06
Przewodnik po funduszach europejskich wykorzystywanych w ochronie środowiska
Przewodnik po funduszach europejskich wykorzystywanych w ochronie środowiska
Przewodnik po funduszach europejskich wykorzystywanych w ochronie środowiska
Przewodnik po funduszach europejskich, które można wykorzystać w ochronie środowiska, przeznaczony dla samorządów i organizacji pozarządowych wydała organizacja ekologiczna WWF Polska - informuje jej dyrektor Ireneusz Chojnacki.

"Odnalezienie wszystkich możliwości skorzystania z dotacji unijnych dla ochrony środowiska wymaga wiele czasu i pracy. Nasza publikacja pozwala oszczędzić ten czas osobom, które chciałyby się z europejskimi funduszami zapoznać. Do tej pory brakowało miejsca, w którym te informacje byłyby kompletne" - mówi Chojnacki.

Przewodnik zawiera informacje nie tylko o funduszach przeznaczonych specjalnie na wspieranie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, uwzględniono w nim również inne programy, w ramach których można realizować projekty służące przyrodzie. "Przykładem może być fundusz na przekwalifikowanie osób zagrożonych utratą pracy przez restrukturyzację dużych przedsiębiorstw. W ramach tego projektu można tworzyć tzw. zielone miejsca pracy, przygotowując ludzi do działalności np. w agroturystyce" - wyjaśnia kierowniczka projektu WWF Fundusze UE na rzecz zrównoważonego rozwoju Marta Majka Wiśniewska.

„Nasz poradnik przygotowany został z myślą o samorządach i organizacjach pozarządowych. Tą publikacją chcemy zwrócić uwagę władz lokalnych, że istnieje wiele sposobów wspierania zrównoważonego rozwoju za unijne pieniądze. Dotychczas polskie samorządy skupiają się głównie na rozwoju infrastruktury, w tym przede wszystkim na budowie oczyszczalni ścieków, poprawie gospodarki odpadami oraz poprawie jakości powietrza. Chcielibyśmy pokazać im możliwość wykorzystania kolejnych instrumentów finansowych, związanych z rozwojem programów prospołecznych i proekologicznych zarazem” - tłumaczy Wiśniewska.

Publikacja, oprócz opisu poszczególnych funduszy, zawiera przykładowe projekty zrealizowane w oparciu o dotacje wspólnotowe w krajach "starej" Unii, a także realizowane w Polsce przy wykorzystaniu funduszy przedakcesyjnych. Wydany w nakładzie 2 tys. egzemplarzy przewodnik będzie rozsyłany do samorządów lokalnych, głównie do gmin, znajdujących się na terenach posiadających bogatą przyrodę. Swoje egzemplarze dostaną też organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska. Przewodnik dostępny jest również w formie pliku pdf pod internetowym adresem Serwisu Samorządowego PAP oraz WWF Polska.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Serwis Samorządowy PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także