Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-09
Najmniejsze roboty świata poruszają się w układzie krwionośnym
Najmniejsze roboty świata poruszają się w układzie krwionośnym
Najmniejsze roboty świata poruszają się w układzie krwionośnym
Naukowcom udało się opracować nowe, mikroskopijne roboty medyczne, które są tak małe, że mogą być wstrzyknięte do ludzkiego ciała poprzez strzykawkę. Roboty te mogłyby przeprowadzić analizę medyczną pacjenta, dostarczyć lekarstwa lub uczestniczyć w małoinwazyjnej operacji.

System biomedyczny opracowany przez grupę naukowców z Szwajcarskiego Państwowego Instytutu Technologicznego w Zurichu jest najmniejszym na świecie tego typu urządzeniem. Został on przetestowany i zademonstrowany z pełnym sukcesem. Zaimplementowany robot poruszał się w ludzkim ciele napędzanym zewnętrznym źródłem energii pochodzącym z promieniowania magnetycznego.

Robot, który jest wyjątkowo małoinwazyjny, szczególnie łatwo i płynnie porusza się w naczyniach krwionośnych oraz w płynach znajdujących się za gałką oczną i w okolicach ucha. Pacjent zdiagnozowany przez robota mniej odczuwa badanie niż gdyby były one robione standardowymi metodami oraz szybciej dochodzi do zdrowia.

Małe urządzenia mają szerokość zbliżoną do czterokrotnej średnicy ludzkiego włosa i składają się z kilku części składowych. Proces składania tych mechanicznych i elektronicznych komponentów jest bardzo podobny do tego, jaki stosuje się przy budowie mikroprocesorów. W przeciwieństwie do obecnie znanych konstrukcji robotów, nowe roboty medyczne pobierają energię potrzebną do poruszania się z zewnętrznie generowanego pola magnetycznego. Urządzenie w polu magnetycznych zachowuje się jak igła – dzięki wykorzystaniu tej własności można nim sterować – „czubek” robota ma znak „plus”, podczas gdy jego koniec ma ładunek ujemny.

Podobnie jak w odbiorniku radiowym zmieniamy stacje regulując częstotliwość, tak i w tym urządzeniu, pod wpływem zmiany częstotliwości, regulowane są ruchy poszczególnych komponentów. Robot przetestowany w warunkach laboratoryjnych okazał się bardzo dobrze sterowalnym mechanizmem, pomimo iż poruszał się w niezwykle małych kanalikach – o szerokości zaledwie 10 grubości włosa.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Discovery
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także