Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-03
System odczytujący stany emocjonalne kierowców
System odczytujący stany emocjonalne kierowców
System odczytujący stany emocjonalne kierowców
Koncern Toyota, producent m.in. takich marek samochodowych jak Saris, Prius czy Verso planuje w niedalekiej przyszłości zaimplementować w swoich samochodach technologię odczytywania myśli kierowców. Polegałaby ona na tym, że system taki będzie w stanie odczytać kluczowe stany mentalne kierowcy, takie jak senność, złość czy rozkojarzenie i reagować na nie tak, aby przeciwdziałać ich ewentualnym tragicznym następstwom. Koncern planuje wdrożyć technologię do 2010 roku.

Opracowana na Cambridge University's Computer Laboratory technologia identyfikuje 24 charakterystyczne punkty znajdujące się na twarzy obserwowanego człowieka i śledzi je w czasie rzeczywistym. Każdy ruch, zmiana kształtu lub koloru są analizowane w celu zidentyfikowania postawy, takiej jak uśmiech, marszczenie brwi czy uniesiona brew. Po zebraniu pewnej ilości takich informacji, system potrafi przewidzieć ogólny stan kierowcy.

Z naukowcami z Cambridge współpracują także uczeni z Massachusetts Institute of Technology, których zadaniem było opracowanie techniki analizy przestrzennej twarzy człowieka w czasie rzeczywistym, mogącej dostarczyć wiedzy na temat samopoczucia kierowcy na podstawie różnych konfiguracji i ułożenia elementów jego twarzy.

Producent jest zainteresowany systemem, który będzie w stanie rozpoznać stany umysłu takie jak znużenie czy tzw. rozproszenie kognitywne, które mogą być wywołane przez różne czynniki, takie jak np. zgubienie się w trasie, monotonna podróż, rozpraszanie czynnikami zewnętrznymi głosowymi (np. dzwoniącym telefonem) lub wizualnymi (np. kiedy kierowca odwraca się do pasażera).

Ideą tworzonego systemu jest, aby reagował on na stan mentalny kierowcy, który może być rozpoznany jako potencjalnie niebezpieczny. Reakcja taka prawdopodobnie będzie miała charakter sugestywny, a nie instruktażowy.

Obecnie trwa druga faza testów systemu, sponsorowana przez koncern Toyota. Planowane są kolejne, długoterminowe badania z zastosowaniem różnych czujników fizjologicznych, mierzących m.in. częstotliwość bicia serca, co ma na celu udoskonalenie technologii.

Technologia opracowana przez badaczy z Cambridge i Massachusetts jest rewolucyjna w porównaniu z innymi, istniejącymi już systemami tego typu. Starsze systemy oceniają stan emocjonalny człowieka jedynie poprzez analizę wyrazu twarzy, podczas gdy najnowszy system dokonuje tego poprzez jednoczesną interpretację wyrazu twarzy i ruchów głowy w kontekście ostatnich odczuć obserwowanego człowieka.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :