Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-03
Pechowy Temelin - awaria układu olejowego
Pechowy Temelin - awaria układu olejowego
Pechowy Temelin - awaria układu olejowego
Według oficjalnych informacji drugi blok elektrowni jądrowej w Temelinie, w pobliżu granicy z Austrią został odłączony w poniedziałek z powodu wycieku oleju. Rzecznik prasowy elektrowni, Milan Nebesar poinformował, iż podczas rutynowej kontroli wykryto wyciek oleju z turbiny. Usterka miała miejsce w nienuklearnej części obiektu i nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa nuklearnego. Pierwszy blok elektrowni jest odłączony od stycznia z powodu wymiany wsadu paliwowego.

Elektrownia Jądrowa w Temelinie jest największą elektrownią w Republice Czeskiej, z zainstalowaną mocą 1,962 MW. Produkuje prąd w dwóch jednostkach z reaktorami wodnymi-ciśnieniowymi PWR typu VVER 1000 model V 320. W elektrowni w Temelinie przestarzałą radziecką technologię nuklearną dostosowano do aktualnych potrzeb zakładając nowoczesny system kontroli i ostrzegania.

Pierwszy blok elektrowni Temelin został oddany do eksploatacji w 2001 r., drugi natomiast – z pewnymi problemami technicznymi w czasie ruchu próbnego - pod koniec 2002 r. Czeskie bloki jądrowe jako paliwo wykorzystują dwutlenek uranu UO2 wzbogacony w izotopy rozszczepialne 235U do ok. 3,5%. Paliwo w postaci pastylek paliwowych tworzy pręty paliwowe. Rdzeń reaktora VVER 1000 zawiera 163 zestawy paliwowe, każdy z 312 prętami paliwowymi, co daje ok. 92 ton paliwa uranowego.

Poniedziałkowa usterka to nie pierwsza, jaka miała miejsce w budzącej spore kontrowersje elektrowni. W październiku 2000 roku podczas rozruchu siłowni zawiódł mechanizm opuszczania prętów paliwowych do reaktora. Kilkanaście dni później zawiódł system pomp, które tłoczą wodę do układu parowego. Jak twierdziła dyrekcja kłopoty były spowodowane wadliwym działaniem automatycznego systemu nadzoru tych urządzeń. Niecały miesiąc później miała miejsce kolejna usterka. Zawiodły pompy chłodzące reaktor w wyniku czego automaty przerwały rozruch.

W styczniu 2001roku zatrzymano na kilka miesięcy pierwszy blok energetyczny z powodu niebezpiecznych drgań turbiny parowej. Podczas przeglądu okazało się, że rury doprowadzające parę do turbiny siłowni są zbyt słabe i trzeba je wymienić. Jednak po dokonaniu napraw drgania nie ustały i praca elektrowni w marcu po próbnym rozruchu znowu została wstrzymana. W celu usunięcia awarii wymieniono jeden z wentyli wysokociśnieniowych. Wyprodukowana w zakładach Skoda turbina jest prototypem. Tak wielkich jednostek, do tej pory, w Czechach nie produkowano.

Kolejny rok nie był wolny od usterek. W sierpniu 2002 roku Temelin odłączono od sieci energetycznej z powodu wycieku pary. Później doszło do zwarcia w generatorze w drugim bloku.

W czerwcu 2004 roku miała miejsce awaria w układzie chłodzenia drugiego reaktora, z którego wyciekło 3000 litrów skażonej wody. Skażone zostały dwa pomieszczenia, w których pracują ludzie. W grudniu wyciekło 20 tysięcy litrów radioaktywnej wody. Według dyrekcji Temelina, awaria nie stanowiła zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego, bo skażona woda nie wydostała się poza hermetycznie zamkniętą przestrzeń. Była to 74 awaria w elektrowni w Temelinie.

W styczniu tego roku pierwszy blok elektrowni został odłączony od sieci na kilka godzin z powodu wadliwego działania wywołanego nagłym spadkiem temperatury otoczenia.

Przeprowadzane były liczne kontrole obiektu. Brali w nich udział eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu (ogółem 9000 roboczogodzin), konsultanci Colenco (Szwajcaria) i inspektorzy TÜV (Niemcy) – ogółem 7000 roboczogodzin, co tylko potwierdziło właściwe wykonawstwo oraz montaż całej elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa w Temelinie nie jest jedyną, w której mają miejsce różnego rodzaju awarie jednak ze względu na ich liczbę oraz fakty dotyczące powstania obiektu budzi ona najwięcej kontrowersji. Wychodząc z założenia, iż najbardziej boimy się tego czego nie znamy w 2003 roku Czesi zaproponowali wszystkim chętnym zwiedzanie obiektu.

(as)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Energia Gigawat, Energy Central Network, RMF.fm
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także