Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-04
Systemy wizyjne w tunelach
Systemy wizyjne w tunelach
Systemy wizyjne w tunelach
Do końca tego roku w londyńskim metrze ruszy próbna wersja cyfrowego systemu wizyjnego monitorującego ruchy ścian tuneli.

Kompletny prototyp bazujący na tej technologii został po raz pierwszy użyty zeszłej wiosny przez inżynierów w tunelu kanału Rail Link, do sprawdzenia czy konstrukcja tunelu ma wpływ na niestabilność linii kolejowej znajdującej się nad tunelem.

W praktyce często spotyka się konwencjonalne techniki pomiarowe takie jak zrobotyzowane stacje czy tzw. ręczne, precyzyjne wyrównywanie, dzięki którym możliwe jest oszacowanie przesunięcia ścian czy nasypów wewnątrz tunelów. Systemy te są bardzo precyzyjne, ale często niepraktyczne ze względu różne czynniki., np. często przejeżdżające pociągi, linie pod napięciem czy niebezpieczne miejsca.

Nowy system, nazwany HIMY bazuje na technologii zwanej po angielsku Particle Image Velocimetry (PIV), pozwalającej na oszacowanie ruchu ścian. System taki wykorzystuje standardową kamerę cyfrową połączoną z komputerem – obydwa te urządzenia znajdują się we wzmocnionej skrzyni umieszczonej po przeciwnej stronie powierzchni która ma być monitorowana. Co 30 minut wykonywane jest zdjęcie i przesyłane w czasie rzeczywistym poprzez modem GPRS do odległego serwera.

Cyfrowe zdjęcie jest następnie analizowane jako macierz złożona z pozycji o różnej jasności w odniesieniu do każdego piksela. Po porównaniu jasności dwóch zdjęć zrobionych bezpośrednio po sobie, specjalne oprogramowanie „uczy się” unikatowego wzoru intensywności pikseli na danej powierzchni, dzięki czemu jest w stanie później odszukać pasujące do siebie elementy macierzy.

Działanie takie pozwala na wykrycie nawet minimalnego przesunięcia ściany, które objawia się „przesunięciem” pikseli i zmiany ich jasności. Wykryte zmiany można później przekonwertować na bardziej użyteczne dla inżynierów wielkości.

Oprogramowanie automatycznie przelicza ruch sekcji ścian i dodaje każde zdjęcie do bazy danych, dzięki czemu możliwe jest określenie jak bardzo ściana przesunęła się w czasie.

Główną zaletą systemu jest czytelność pomiarów, pozwalająca na szybkie odczytanie wyników analizy oraz fakt, iż zdjęcia są przechowywane w bazie danych, co pozwala spojrzeć „wstecz” na historię monitoringu.

Wydajność cyfrowego systemu jest porównywalna pod względem precyzji do tradycyjnych systemów pomiarowych, przy czym jego dokładność ściśle zależy rozdzielczości w jakiej wykonano cyfrowe zdjęcie.

Obecnie nadal trwają testy nowego systemu, badacze są zdania, że z czasem ich urządzenie stanie się jeszcze bardziej dokładne.

(łz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer Online
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :