Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-04
Robot zbada dno arktycznego jeziora
Robot zbada dno arktycznego jeziora
Robot zbada dno arktycznego jeziora
Brytyjscy naukowcy planują wysłać robota badawczego do śródlądowego jeziora znajdującego się pod lodami Antarktydy. Celem projektu jest zbadanie mikroorganizmów i innych form życia znajdujących się na dnie arktycznego jeziora Ellsworth. Zebrane informacje będą mogły potem posłużyć do lepszego poznania przyczyn zmian klimatu.

Badania mają także dać odpowiedź kiedy ostatnio lody Zachodniej Antarktydy były roztopione – naukowcy są zdania, że zbadanie osadu z dna jeziora pozwoli na określenie, czy w odległych okresach geologicznych część Antarktydy nie była skuta lodem.

Jezioro Ellsworth jest położone ponad 2 mile poniżej płaszczyzny lodu i jest bardzo prawdopodobne, że znajdująca się tam woda nie miała styczności z powietrzem z atmosfery przez miliony lat. To czyni z takich obiektów bardzo wartościowe źródło wiedzy dla naukowców, skrywające wiele cennych informacji.

Głównym problemem jest kwestia jak dostać się i zbadać miejsca położone w tak ekstremalnie trudnych warunkach. Jednym z pomysłów było wykorzystanie urządzeń, jakie stosuje się przy technologii wydobywania ropy z wnętrza ziemi, jednak szybko go porzucono ze względu na fakt, że mogłoby to zanieczyścić dziewicze tereny ukryte pod wiecznym lodem.

Obecnie badacze chcą wykorzystać specjalnego robota badawczego, który przebije się przez lód dzięki specjalnym wiertłom wykorzystującym gorącą wodę, która będzie rozpuszczać lód. Technika ta nie zanieczyści terenu – gorąca woda wyrzucana pod dużym ciśnieniem będzie topić lód, co pozwoli na stopniowe przemieszczenie się urządzenia w głąb.

(łz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Guardian
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także