Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-04
Czy przepisy będą wspierać energetykę wiatrową w Polsce?
Czy przepisy będą wspierać energetykę wiatrową w Polsce?
Czy przepisy będą wspierać energetykę wiatrową w Polsce?
Przygotowywane właśnie rozporządzenie Ministra Gospodarki dotyczące szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w Polsce będzie bardzo istotne dla energetyki wiatrowej w naszym kraju. W rozporządzeniu mają się znajdować zapisy regulujące zasady bilansowania energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe. Z nowym rozporządzeniem wiążą się nadzieję wytwórców energii wiatrowej na zwolnienie z obowiązku zgłaszania grafików produkcji i z ponoszenia kosztów bilansowania.

Obecnie jedyną ustawą określającą zasady funkcjonowania rynku energii wiatrowej w Polsce jest ustawa Prawo energetyczne. Gwarantuje ona energii wiatrowej odmienne od pozostałych źródeł energii zasady bilansowania. Spowodowane jest to problemami związanymi z długofalowym planowaniem produkcji tego rodzaju energii w naszym kraju, na co wpływ mają przede wszystkim uwarunkowania atmosferyczne.

W związku z planowanym wejściem w życie nowego rozporządzenia organizacje skupiające przedstawicieli energetyki wiatrowej, takie jak Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO) i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), zabiegają o umieszczenie w nim analogicznych z ustawą Prawo energetyczne regulacji. Do tej pory udało im się wynegocjować z PSE Operator i Urzędem Regulacji Energetyki możliwość korekty zgłoszonej wcześniej prognozy produkcji na dwie godziny przed terminem, którego prognoza dotyczy. Pozostaje jeszcze akceptacja tych uzgodnień przez Ministerstwo Gospodarki i umieszczenie ich w rozporządzeniu.

Wciąż nie rozwiązano problemu wysokości, tzw. progu nieczułości, który zwalnia wytwórcę energii z obowiązku ponoszenia kosztów bilansowania energii w przypadku nadprodukcji, lub niedoboru pomimo zgłoszenia korekty. Umożliwia to wytwórcom zmianę prognozy produkcji w przypadku nieprzewidzianej zmiany siły wiatru.

Z pierwszych reakcji środowiska po zapoznaniu się z projektem nowego rozporządzenia wynika, że nie będzie ono zbieżne z dotychczasowymi ustaleniami. Zdaniem PIEGEO, rząd nie ma dobrego pomysłu na prowadzenie skutecznej polityki odnośnie energetyki odnawialnej, może to doprowadzić do nie wywiązania się Polski z zobowiązań wobec UE i mieć wpływ na niezrealizowanie celów zawartych w polityce energetycznej kraju.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PIGEO.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także