Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-08
Diody LED siedem razy jaśniejsze
Diody LED siedem razy jaśniejsze
Diody LED siedem razy jaśniejsze
Badacze z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) stworzyli półprzewodnikową diodę LED świecącą siedmiokrotnie jaśniej od powszechnie stosowanych diod. Dokonali tego poprzez wyżłobienie mikroskopijnych nanorowków, które nakierowują rozproszone światło kierując je w jedną stronę.

Diody takie mogą mieć wiele zastosowań w takich dziedzinach jak np. biomedyczne systemy obrazu, gdzie światłość diod LED jest kluczowa.

Półprzewodnikowe diody LED są coraz częściej stosowane w różnego typu wyświetlaczach i innych urządzeniach optycznych, częściowo dlatego, że produkują światło o szerokim spektrum w bardzo wydajny sposób – od bliskiej podczerwieni do ultrafioletu. Z drugiej strony emitują zaledwie około 2 procent światła w danym kierunku – prostopadle do powierzchni diody.

Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców, użyteczność diod pod względem emisji światła w danym kierunku wzrasta do około 41 procent. Dodatkowo mogą okazać się tańsze i bardziej wydajne dla niektórych zastosowań, niż konwencjonalne systemy nakierowywania światła emitowanego przez diody LED.

Badacze stworzyli własne diody składające się z arsenku galu z domieszką segregowanych cząstek arsenku galowo-indowego. Cząstki te potrafią emitować światło o kolorze uzależnionym od rozmiaru samej cząstki. Dodatkowo diody wyposażono w ekran aluminiowy, odbijający promienie świetlne emitowane do tyłu.

Naukowcy przeprowadzili szereg testów z różnymi głębokościami rowków. Najlepsze wyniki osiągnięto przy liczbie 10 rowków, każdy o szerokości 240 nm i głębokości 150 nm. Odległość pomiędzy rowkami powinna wynosić około 40 nm.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer Online
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także