Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-08
Nowe zastosowanie dla czujników
Nowe zastosowanie dla czujników
Nowe zastosowanie dla czujników
Niewielkie inteligentne czujniki stworzone przez brytyjską firmę Whistonbrook Technologies mają pomóc wielu firmom w ich badaniach rynkowych.

Technologia ta testowana jest już od 2 lat, a polega na monitorowaniu stopnia zużycia danych produktów podczas okresu ich testowania przez klientów.

Badania rynkowe firm polegają na dostarczeniu testowej grupie klientów próbek produktów. Po pewnym okresie ludzie ci są proszeni o opinię na temat produktu i podanie stopnia jego zużycia. Doświadczenie jednak pokazało, że zaledwie około 25 procent wypowiedzi klientów jest dokładna, a wiele opinii jest zafałszowanych.

Firma Whistonbrook Technologies wpadła na pomysł poradzenia sobie z tym problemem. Wykorzystali oni zestaw czujników różnego rodzaju do monitorowania stanu danego produktu: od pomiaru temperatury i natężenia światła informujące o tym czy produkt znajduje się w lodówce czy nie, oraz czujniki mierzące masę, co ma świadczyć o stopniu zużycia produktu.

Największym problemem, według badaczy było zaimplementowanie czujników oraz zapewnienie im zasilania z baterii na wystarczająco długi okres czasu. Aby oszczędzać energię, tak zaprojektowano mikroprocesory, aby gdy nie wykorzystywane, przechodziły w tryb czuwania. Przy jakiejkolwiek zmianie na wyjściu czujnika, mikroprocesor przechodzi w tryb aktywny.

Kolejnym wyzwaniem było zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości czujnikom, przebywającym w niekorzystnych warunkach, jakie panują np. w łazience czy lodówce. W tym celu czujniki zostały „zapakowane” w polimerze, który dodatkowo musi być dobrze wkomponowany w zawartość pudełka danego produktu, jednocześnie nie mając wpływu na otoczenie (np. skażenie żywności).

Badacze z Whistonbrook przewidzieli osobne projekty czujników i sposobów ich umieszczania, w zależności od rodzaju produktu. Po 6 tygodniach używania wyjmowany jest mikroprocesor, a następnie ściągane są z niego dane. Dane te dają wiele interesujących informacji przydatnych specjalistom zajmującym się badaniem rynku i zachowań klientów.

Badacze eksperymentowali również z technologią bezprzewodowego przesyłania danych, która umożliwiłaby przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym. Firma już opatentowała swoje rozwiązanie w tej kwestii.

Specjaliści z brytyjskiej firmy mają nadzieję, że ich technologia nie ograniczy się jedynie do segmentu badań rynkowych. Ich rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne w tzw. „inteligentnych domach”, w których możliwe byłoby informowanie domowników w czasie rzeczywistym o np. stopniu zużycia wody, gazu czy elektryczności.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Enginner
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :