Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-09
Elektrownia falowa u wybrzeży Portugalii otrzymała wsparcie KE
Elektrownia falowa u wybrzeży Portugalii otrzymała wsparcie KE
Elektrownia falowa u wybrzeży Portugalii otrzymała wsparcie KE
Komisja Europejska w ramach 6 PR Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area, ERA) może przeznaczyć nawet 1.37 mln Euro na budowę elektrowni falowej o mocy 2 MW u wybrzeży Portugalii. Elektrownia ma zostać umiejscowiona około 10 km od linii brzegowej pomiędzy Lizboną i Porto na wodach o głębokości 60 metrów. Jeżeli obiekt będzie działać poprawnie, moc instalacji zostanie zwiększona do 100 MW.

Szósty Program Ramowy poprzez wyłonienie i wspieranie wysokiej jakości działań badawczych ma na celu utworzenie platformy badawczej, która umożliwi zagospodarowanie potencjału intelektualnego Europy. Jednym z głównych założeń programu jest, integracja działań badawczych i wdrażanie nowych technologii, poprzez wspieranie współpracy sektorów nauki, przemysłu i ekonomii.

Firma Finavera Renewables Limited, odpowiedzialna za realizację elektrowni będzie bazować na technologii AquaBuOY wykorzystującej boje morskie specjalnej konstrukcji. Przybrzeżne instalacje składające się z zespołów modularnych urządzeń, podobnych do boi nawigacyjnych, będą zacumowane kilka kilometrów od brzegu, tam gdzie występują najlepsze warunki do pracy. Będzie to pierwsze zastosowanie technologii na w pełni komercyjną skalę.

Konwersja energii następuje dzięki zamianie pionowej składowej energii fali na ciśnienie wody poprzez pompę dwusuwową. Wpompowana woda jest kierowana bezpośrednio do układu konwersji energii złożonego z turbiny Peltona i klasycznego generatora energii elektrycznej. Wyprodukowana elektryczność jest przesyłana na brzeg za pomocą podwodnego kabla energetycznego.

Ostatnie szacunki wskazują, że ilość energii możliwej do eksploatowania u wybrzeży Portugalii jest wystarczająca, aby zaspokoić 20% zapotrzebowania energetycznego kraju. Elektrownie falowe mogą przodować na rynku energii odnawialnych ze względu na stosunkowo niski koszt instalacji. Budowa i obsługa mogą być prowadzone przez pracowników pobliskich stoczni. Elektrownie te nie wymagają również szczególnej rozbudowy infrastruktury na lądzie.

Wykonanie planu zostanie rozpoczęte po zakończeniu negocjacji między Komisją Europejską, a firmami Finavera Renewables Limited, Dunlop Oil & Marine i Energias de Portugal (EDP) zajmującymi się realizacją inwestycji.

(as)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Finavera Renewables Limited
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także