Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-09
Długotrwała susza a zaopatrzenie w wodę - ankieta IGWP
Długotrwała susza  a zaopatrzenie w wodę - ankieta IGWP
Długotrwała susza a zaopatrzenie w wodę - ankieta IGWP
W dniu 3 sierpnia br, w siedzibie MPWIK w m. st. Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca suszy, która dotknęła nasz kraj w tym roku. W konferencji udział wzięli m. in. Dyrektor Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Antoni Tokarczuk oraz przedstawiciele Wodociągów Warszawskich. Konferencja została przygotowana w oparciu o ankietę, którą przeprowadzono wśród członków Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" w dniach 28 lipca do 2 sierpnia 2006.

Warszawscy wodociągowcy zapewnili na konferencji, że ceny wody w stolicy nie będą rosły oraz że żadna firma dostarczająca wodę do kranów nie może używać suszy jako pretekstu do podwyżek. Zdaniem warszawskich wodociągowców zarówno stan Wisły jak i Zalewu Zegrzyńskiego, z których stolica czerpie wodę nie dają powodów do niepokoju. „Bywały już niższe poziomy tych wód” – powiedziała na konferencji Klara Szadkiewicz z MPWiK. Z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie wynika, że większość firm wodociągowych w całej Polsce - w tym warszawskie MPWiK, mimo suszy pracowało normalnie.

W ankiecie "Zaopatrzenie w wodę a skutki długotrwałej suszy" przeprowadzonej prze IGWP zawarto 5 otwartych pytań, na które odpowiedziały 223 przedsiębiorstwa. Na pytanie dotyczące niebezpieczeństwa zapewnienia dostaw wody dla ludności ze względu na susze, większość (189) przedstawicieli wodociągów odpowiedziała negatywnie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że przedsiębiorstwa wodociągowe mają wyższą wydajność od poboru wody. Zagrożenie dla dostaw wody występuje głównie w małych miejscowościach, korzystających z wód powierzchniowych. Ze względu na stałą kontrolę wody i zmiany w technologii uzdatniania wody 174 respondentów odpowiedziała negatywnie na pytanie : „Czy obecna sytuacja pogodowa nie wpływa w sposób negatywny na przebieg procesów uzdatniania wody w Państwa zakładzie?”. Dla przytłaczającej większości firm (194) dostarczających wodę do naszych domów i zakładów pracy podwyższona temperatura wody nie ma wpływu na zwiększenie zagrożenia bakteriologicznego. Związane jest to m. in. z intensyfikacją procesu uzd. wody oraz szybkim rozbiorem wody, który uniemożliwia nagrzewanie się wody. Długo utrzymująca się susza ma negatywny wpływ na zdolności produkcyjne 33 przedsiębiorstw wodociągowych. Przyczyny tego stanu rzeczy to wg respondentów: zmniejszenie wydajności ujęć, podwyższone ciśnienie w przewodach rurowych studni głębinowych, praca maszyn na najwyższych obrotach, co zwiększa ich awaryjność i ich zużycie oraz wzrost kosztów uzdatniania. Ponadto Ci, dla których susza miała wpływ na zdolności produkcyjne podkreślali w swoich odpowiedziach, że przedłużająca się susza może skutkować reglamentacją wody.

Na koniec ankiety respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące ewentualnych podwyżek wody. Ogromna większość pytanych przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych odpowiedziała na to pytanie – „nie” (216). Tylko dla 5 respondentów sytuacja związana z przedłużającą się suszą wpłynie na podwyżki cen wody. Argumentem dla podwyżek ma być konieczność pokrycia strat wynikających z naprawy i wymiany sprzętu, który ulega uszkodzeniu z powodu suszy.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IGWP, RDC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także