Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-16
Baza danych metod walki z sinicami
Baza danych metod walki z sinicami
Baza danych metod walki z sinicami
Czeskie Narodowe Centrum Badań nad Cyjanobakteriami (sinicami) od września pod patronatem UNESCO rozpocznie budowę międzynarodowej bazy danych narzędzi oraz metod walki z cyjanobakteriami i produkowanymi przez nie toksynami, niszczącymi środowisko wodne rzek i jezior. Podstawy tej bazy danych stworzone zostały przez Czeską Akademię Nauk we współpracy z Uniwersytetem Masaryka w Brnie.

W wypowiedzi dla Czeskiej Agencji Informacyjnej Blahoslav Marsalek, dyrektor Centrum (które znajduje się w Brnie) stwierdził, że budowana baza danych chronić będzie ludzi niezorientowanych w temacie niszczenia cyjanobakterii przed oszustami oferującymi wątpliwej jakości technologie. Baza danych zawierać będzie nazwiska autorów oraz technologie, jakie zostały przez nich opracowane wraz z metodami oceny ich skuteczności, obecne będą w nim również dane instytucji oczekujących na rozwiązania problemów związanych z cyjanobakteriami. Marsalek powiedział również, że będzie dużym sukcesem przedsięwzięcia, jeśli w ciągu roku w bazie znajdzie się przynajmniej 50 metod i narzędzi zwalczania cyjanobakterii.

Obecność sinic w rzekach staje się coraz większym problem w Czechach, gdzie, tylko 1/5 zbiorników wodnych jest wolna od sinic. W Polsce sinice często stają się problemem podczas wakacyjnych miesięcy nad Bałtykiem, gdzie pojawiają się masowo w postaci tzw. „zakwitów”.

Cyjanobakterie (znane bardziej jako sinice) liczą około 2000 gatunków. Żyją w wodach słodkich, morskich oraz w źródłach solankowych. Mają one zdolność wiązania wolnego azotu z powietrza. Nadmierne występowanie sinic w zbiornikach powoduje deficyt tlenu i światła. Nadmierne ilości sinic kolonijnych spowalniają mieszanie się wody z różnych poziomów zbiornika, czego następstwem jest zaburzenie krążenia wody w zbiorniku. Zajmują również miejsce potrzebne do rozwoju roślin i życia zwierząt. Masowe pojawianie się sinic w wodzie kąpielowej jest również niebezpieczne dla ludzi, gdyż wydzielane przez nich substancje toksyczne powodują stany zapalne skóry. W przypadku spożycia wody zawierającej sinice, toksyny wytwarzane przez nie wywołują dolegliwości ze strony układu nerwowego.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Praque Daily Monitor
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także