Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-16
Dobiega końca budowa kolektora ściekowego w Poznaniu
Dobiega końca budowa kolektora ściekowego w Poznaniu
Dobiega końca budowa kolektora ściekowego w Poznaniu
Powoli kończy się budowa nowego kolektora ściekowego w Poznaniu, niebawem gotowy będzie odcinek od al. Niepodległości do ul. Kościelnej. Cała inwestycja zakończy się z jeszcze w sierpniu. Budowane są obecnie dwa długie odcinki po dwóch stronach Warty. Pierwszy z nich to kolektor prawobrzeżny, długości 1,2 km, ciągnący się od komory przelewowej przy torach na ul. Gdyńskiej, przez ul. Chemiczną, do kolektora przy rzece Głównej. Drugi prowadzi od al. Niepodległości do komory przelewowej przy zbiegu ulic Nad Wierzbakiem i Kościelnej. Ten drugi jest dłuższy, bo ma 1,3 km. Odcinek ten zostanie otwarty w ciągu najbliższych dni. Niewiele dłużej potrwa praca nad kolektorem deszczowym w ul. Nad Wierzbakiem. Całość inwestycji powinna zakończyć się z końcem sierpnia.

Ze względu na konieczność zrobienia przekopu pod torami kolejowymi, trasą szybkiego tramwaju i kortami tenisowymi AZS przy ul. Noskowskiego zastosowano technikę bezwykopową zwaną mikrotunelowaniem. W technice tej specjalna maszyna zaopatrzona w wiertło o średnicy blisko dwóch metrów przekopuje tunel bez konieczności prowadzenia otwartych wykopów. Wiertło w czasie pracy nawierca otwór, a współpracujące z nim urządzenia wypychają ziemię na zewnątrz. W metodzie tej, gdy nie natrafia się na żadne przeszkody, to za jednym razem można przekopać nawet 200-300 metrów.

Niestety w Poznaniu natrafiono na głazy pod kortami AZS przy ul. Noskowskiego. Spowodowało to unieruchomienie głowicy wiertła na dwa tygodnie i konieczność wydobycia głazów. W tym celu zrobiono komorę ratunkową, wyciągnięto głazy, zasypano wykop i na końcu zagęszczono ziemię. Wiertło mogło posuwać się dalej. Kolejną przeszkodą, na jaką natrafili robotnicy podczas kopania tunelu były dwa kawałki murów: pierwszy - pięć metrów pod ulicą Nowowiejskiego oraz drugi na głębokości metra pod ul. Noskowskiego. Kolektor nie składa się z samych tuneli. W niektórych miejscach układano instalację w wykopie otwartym. Tam, gdzie były trudne warunki ziemne, kolektor posadowiony jest na palach.

Kolektor budowany jest w ramach projektu: "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacji Poznań - etap 2", którego całkowity koszt wyniesie105 mln euro. 57 proc. środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej, natomiast pozostałe 43 proc. ze środków własnych firmy Aquanet, która zarządza gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną w Poznaniu. To największa inwestycja kanalizacyjna w Poznaniu. Kolektor pozwoli na odprowadzanie ścieków z zachodniej części miasta i ograniczy ich zrzut przez przelew w ul. Kościelnej do Bogdanki. Ponadto będzie mógł odbierać ścieki od nowych mieszkańców ze Smochowic, wschodniej części gminy Tarnowo Podgórne oraz Kiekrza.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także