Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-18
Sensor chroniący przed biologicznymi atakami terrorystycznymi
Sensor chroniący przed biologicznymi atakami terrorystycznymi
Sensor chroniący przed biologicznymi atakami terrorystycznymi
Amerykańscy naukowcy zaprojektowali nowy detektor niebezpiecznych czynników biologicznych, który może służyć do wykrywania ataków terrorystycznych.

Czujnik jest w stanie wykrywać występujące w powietrzu niebezpieczne dla ludzi czynniki takie, jak: wąglik, wirus ospy, rycynę i inne. Zbudowany jest z pasemek złota, srebra i niklu o rozmiarach nanometrów.

Twórcami urządzenia są naukowcy z laboratorium Lawrence Livermore, będącego częścią amerykańskiego Departamentu Eenergii. Urządzenie ma zastąpić starsze i mniej dokładne czujniki obecnie instalowane w stacjach metra.

Nanopasemka czujnika zawierają fluorescencyjne antyciała każdego z wykrywanych niebezpiecznych substancji, które w kontakcie z danym czynnikiem, takim jak zarodniki wąglika zostaje pobudzony do świecenia, dzięki czemu informuje o istniejącym zagrożeniu.

Nowy biosensor oferuje możliwość budowy niewielkich, przenośnych systemów do wykrywania zagrożeń biologicznych. Mogą one zastąpić obecnie używany na przykład na niektórych stacjach metra system Autonomous Pathogen Detection System (APDS). Urządzenia tego systemu są wielkości automatu do napojów, co znacznie utrudnia ich przemieszczanie.

Według naukowców nowy sensor może ostrzec nawet przed wybuchem epidemii zakaźnej choroby. Pierwsze testy prototypu urządzenia mają być przeprowadzone w najbliższych miesiącach.

(ro)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
earthTimes.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także