Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-25
Stworzono miniaturowy licznik Geigera
Stworzono miniaturowy licznik Geigera
Stworzono miniaturowy licznik Geigera
Naukowcy zbudowali miniaturowy licznik Geigera, który może być wykorzystywany do monitoringu skażenia radiologicznego w miejscach publicznych. Urządzenie to ma zastąpić duże, ręcznie obsługiwane liczniki tego typu.

Nowoczesny licznik Geigera jest bezprzewodowy, dzięki czemu można stworzyć całą sieć obsługującą duży obszar z wyszczególnioną jednostką centralną, do której spływają informacje z poszczególnych liczników.

Zasada działania liczników Geigera opiera się na zjawisku wyładowań elektrycznych, które zachodzą w momencie, gdy gaz znajdujący się w urządzeniu wejdzie w styczność z promieniowaniem. Wtedy pojawiają się elektrony i jony, które licznik jest w stanie odczytać.

Kilkuletnia praca badaczy z Uniwersytetu Michigan przyniosła efekty w postaci miniaturyzacji licznika Geigera, m.in. poprzez zamknięcie gazu w krzemowych i szklanych mikrostrukturach. Dodatkowo nowe urządzenie jest w stanie odróżnić typy promieniowania jeśli chodzi o jego szkodliwość. Istnieje wiele substancji wykazujących radioaktywność, które są zupełnie nieszkodliwe. Z drugiej strony są materiały, których promieniowanie jest bardzo niebezpieczne dla ludzi, jak np. stront-90, który jest produktem ubocznym reakcji nuklearnych i który potrafi odkładać się w ludzkich kościach.

Informacje wyładowaniach elektrycznych sygnalizujących obecność promieniowania mogą zostać przesłane na odległość drogą radiową. Stwarza to również możliwość połączenie liczników w dużą sieć obsługującą duży obszar, skąd informacje mogą być przesyłane do centralnego punktu monitoringu.

Naukowcy widzą wiele zastosowań dla swojego wynalazku, przede wszystkim w monitoringu miejsc publicznych, chroniącym przed ewentualnym atakiem terrorystycznym z wykorzystaniem materiałów radioaktywnych.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
University of Michigan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także