Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-07
Kolejny krok na drodze do wykorzystania energii mórz
Kolejny krok na drodze do wykorzystania energii mórz
Kolejny krok na drodze do wykorzystania energii mórz
Budowa koncentratora łączącego urządzenia wytwarzające energię z fal i prądów morskich, której rozpoczęcie przewiduje się na lato 2007 roku w wybrzeży Wielkiej Brytanii, uzyskuje finansowanie. Do tej pory pozyskano jedną czwartą potrzebnych środków w kwocie 8,46 miliona dolarów. Pochodzą one ze specjalnego funduszu na rzecz rozwoju morskich odnawialnych źródeł energii (Marine Renewables Deployment Fund), finansowanego przez brytyjskie ministerstwo handlu i przemysłu (DTI).

Działając na zasadzie ogromnego przedłużacza, koncentrator zapewni połączenie urządzeń wykorzystujących energię fal i pływów do produkcji elektryczności z naziemną siecią energetyczną. Koncentrator umożliwi podłączenie do czterech takich urządzeń oraz pozwoli na monitoring ich pracy. Jego obecność będzie stanowić duże ułatwienie dla inwestorów zainteresowanych produkcją energii z fal, ponieważ skróci się czas przyznawania pozwoleń na budowę urządzeń. Koncentrator wpłynie również na zmniejszenie ryzyka związanego z budową pierwszego systemu niekomercyjnych urządzeń wykorzystujących energię pływów i fal.

Koncentrator będzie umieszczony na dnie morskim około 16 km od brzegu w południowo-zachodniej części Anglii w pobliżu Kornwalii. Jest to najlepsza lokalizacja dla tej inwestycji, ponieważ stosunkowo blisko znajduje się sieć przesyłowa, prądy morskie są sprzyjające, głębokość wody i powierzchnia dna są odpowiednie. Obszar ten nie jest częścią szlaku żeglugowego ani rejonem łowisk oraz nie jest objęty zasięgiem manewrów marynarki wojennej. Urządzenia i strefa bezpieczeństwa wokół całego systemu zajmą obszar o powierzchni 4000 na 2000 metrów.

Po wnikliwej analizie możliwych do wykorzystania rozwiązań, zdecydowano się na umieszczenie koncentratora na dnie morskim (tzw. „wet hub”). Będzie połączony z lądem za pomocą biegnącego po dnie kabla. W skład koncentratora wejdzie jednostka rozdzielcza zamontowana na dnie morza oraz sześć dryfujących jednostek przesyłowych połączonych z hubem za pomocą kabli. Do jednostek przesyłowych będą podłączone generatory energii. Oprzyrządowanie wykorzystywane pod wodą to sprawdzone rozwiązania używane podczas podwodnego wydobycia ropy i gazu.

Zdaniem Jane Henderson, prezes zarządu działającej w południowo-zachodniej Anglii agencji odpowiedzialnej za rozwój regionalny (Regional Development Agency - RDA), pozyskanie finansowania dla koncentratora stanowi kolejny ważny krok dla rozwoju całego projektu. W tej chwili projekt czeka na pozwolenie na budowę, które ma wydać DTI i Department for Environment Food and Rural Affairs (DEFRA). Decyzja w tej sprawie ma być rozpatrzona pod koniec roku. Jeśli zgoda zostanie wydana, koncentrator powinien zacząć działać w 2008 roku. Dopiero po otrzymaniu zezwolenia może zostać przyznana reszta środków potrzebnych do realizacji inwestycji. Całkowity koszt przedsięwzięcia powinien zamknąć się w kwocie 37,6 miliona dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na instalację urządzenia pod wodą i podłączenie go do naziemnej sieci przesyłowej.

Według Malcolma Wicks’a, ministra do spraw energetyki, Wielka Brytania me nieocenione źródło energii w postaci otaczających całą wyspę wód. Kraj stara się to wykorzystać i jest światowym liderem w rozwoju infrastruktury ujarzmiającej potęgę mórz. Udział tego rodzaju energii w brytyjskim systemie energetycznym, po uwzględnieniu ograniczeń technicznych, praktycznych i ekologicznych, może kształtować się na poziomie około 15%. Do 2020 roku wartość tego rynku na Wyspach może osiągnąć poziom 200 miliardów funtów. Zdaniem Wicks’a projekt koncentratora czeka jeszcze zawiły proces wydania pozwolenia na instalację i sfinalizowania umów z wykonawcami. Jednak gdy wszystko zakończy się pomyślnie, koncentrator zapewni 3% zapotrzebowania na energię w Kornwalii, co oznacza oddanie do użytku mocy na poziomie 20 MW i zasilanie dla 7500 gospodarstw domowych.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RenewableEnergyAccess.com, Wavehub.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także