Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-08
Jedna molekuła – jeden tranzystor
Jedna molekuła – jeden tranzystor
Jedna molekuła – jeden tranzystor
Naukowcy z uniwersytetu stanu Arizona odkryli sposób na zamienienie pojedynczej molekuły w działający tranzystor.

Tranzystory są jednymi z najpowszechniej używanych elementów elektronicznych. Do tej pory najmniejsze z nich osiągały rozmiary 65nm. Amerykański wynalazek pozwala stworzyć tranzystor o rozmiarze jednego nanometra. Jest to milowy krok na drodze do produkcji nanoelektroniki.

Konwencjonalne tranzystory nie mogą być mniejsze niż 25nm. Poniżej tego poziomu zaczynają się pojawiać poważne problemy energetyczne związane z energetyczną barierą regulującą przepływ prądu przez tranzystor. Tranzystory molekularne wykorzystują zupełnie inną technikę, opartą o mechanikę kwantową, do regulowania przepływu prądu. Efektem jest zachowanie idei działania tranzystora, przy znacznie mniejszych rozmiarach urządzenia i o wiele mniejszym zużyciu energii.

Pierwsze tego typu urządzenia zbudowane są w oparciu o cząsteczkę benzenu. Gdy tranzystor jest w stanie „off”, to patrząc z punktu widzenia mechaniki kwantowej na płynące przez niego elektrony, są one w przeciwfazie i ich oddziaływanie się znosi, nie dając na wyjściu żadnego prądu. Zmiana fazy jednego ze strumieni elektronów powoduje, że przestają one nawzajem się znosić i na wyjściu obserwowany jest prąd – to jest stan „on” tranzystora.

Technologia ta jest bardzo obiecująca i wydaje się, iż w najbliższej przyszłości pozwoli na konstruowanie nanourządzeń wyposażonych w nanokomputery, oraz komputerów o niewyobrażalnej do tej pory mocy.

(ro)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także