Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-15
Shell przeznaczył milion dolarów na badania technologii wodorowych
Shell przeznaczył milion dolarów na badania technologii wodorowych
Shell przeznaczył milion dolarów na badania technologii wodorowych
Koncern Shell przeznaczył milion dolarów na badania nad procesem membranowej separacji dwutlenku węgla wykorzystywanym do produkcji wodoru. Grant został przyznany profesorowi Winstonowi Ho z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biomolekularnej na Ohio State University. Projekt badawczy jest częścią strategii koncernu mającej na celu rozwój technologii umożliwiających komercjalizację produkcji wodoru.

W czasie trwania projektu badane są nowoczesne metody wykorzystania technologii membranowej separacji, która stosowana jest w produkcji wodoru z paliw kopalnych. Jej zastosowanie może zmniejszyć koszty wytwarzania wodoru do poziomu, który umożliwi produkcję na dużą skalę. Technologia ta, w przeciwieństwie do metod konwencjonalnych, pozwala na separację czystego CO2 po niższych kosztach. Ma to kluczowe znaczenie dla opłacalności zastosowania procesu wychwytywania i składowania CO2, który pozwala na bezemisyjną produkcję wodoru.

Celem badania jest opracowanie membrany polimerowej zdolnej do pracy w wysokiej temperaturze, która wyodrębniałaby wodór z innych gazów, takich jak metan i siarkowodór. Gazy te powstają w procesie przekształcania węgla w jeden z rodzajów syntetycznego gazu ziemnego. Opracowywana przez Ho metoda produkcji wodoru może nie tylko zmniejszyć koszty jego wytwarzania, lecz również stanowić nowy sposób usuwania dwutlenku węgla i gazu kwaśnego.

Projekt poprzedzony był dwuletnimi badaniami wstępnymi przeprowadzonymi dla Shella również przez Ohio State University. Wydział Inżynierii Chemicznej i Biomolekularnej na tej uczelni należy do najlepszych w kraju. Przeprowadza obszerne ekspertyzy dotyczące przerobu chemicznego węgla i przeróbki węglowodorów, oraz opisujące ogniwa paliwowe i wodór.

Duncan Macleod, wiceprezes Shell Hydrogen, uważa, że finansując badania koncern może przyczynić się do rozwoju nowej i obiecującej technologii w dziedzinie energetyki wodorowej, która przyspieszyłaby pojawienie się źródeł mocy i środków komunikacji zasilanych wodorem. Jednak zdaniem John’a Hofmeister’a, prezesa Shell Oil Company, zanim wodór stanie się paliwem ogólnodostępnym, konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań mogących trwać od 20 do nawet 50 lat.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pepei.pennet.com, OSU.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także