Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-20
Woda z wodociągu i ze studni
Woda z wodociągu i ze studni
Woda z wodociągu i ze studni
Gdy nie odpowiada nam jakość wody z wodociągu lub chcemy się zabezpieczyć przed niespodziewaną awarią warto rozważyć wykopanie własnej studni. Studnia taka może przynieść oszczędności, gdy sporo wody zużywamy na podlewanie trawnika, ogrodu lub mycie samochodu, a w razie konieczności, gdy spadnie ciśnienie w sieci, pełnić rolę rezerwowego źródła wody. Aby jednak móc korzystać z obu tych źródeł w jednym domu, trzeba zapewnić takie warunki, by woda wodociągowa nie uległa skażeniu.

Woda wodociągowa jest wodą oczyszczoną, uzdatnioną i spełniającą określone wymagania stawiane wodzie do picia. Woda ze studni miewa różny skład i bywa zanieczyszczona różnymi związkami mniej lub bardziej szkodliwymi dla ludzi. Ponieważ pobierana jest na potrzeby danego gospodarstwa domowego to, w jaki sposób będzie kontrolowana i uzdatniania zależy od decyzji jego właścicieli. Nie ma więc pewności, że ta woda, która płynie ze studni do domowych kranów, jest zawsze dobrej jakości.

W domach, których właściciele chcą korzystać i z wody wodociągowej, i z wody ze studni, trzeba tak wykonać instalację, by woda studzienna nie mogła się mieszać z wodociągową oraz by ta z instalacji domowej nie cofnęła się do sieci - mogłoby to bowiem spowodować skażenie w niej całej wody. Zgodnie z przepisami instalacja w domu musi być wykonana tak, by zachowana była pustka powietrzna uniemożliwiająca kontakt wody wodociągowej ze studzienną. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu:
• Instalacja dualna. Polega na tym, że do części urządzeń doprowadza się osobnymi rurami wodę z wodociągu (np. do picia i mycia), a do innych urządzeń (np. misek ustępowych, pralki, kranu ogrodowego itp.) odrębnymi rurami - wodę ze studni.
• Zasilanie z zastosowaniem zbiornika. Woda z obydwu źródeł jest doprowadzana do jednego wspólnego zbiornika i dopiero z niego pobierana do instalacji.
• Instalacja z zaworem antyskażeniowym. Jest to rozwiązanie nie do końca zgodne z przepisami (bo nie zapewnia stałej pustki powietrznej między wodą wodociągową i studzienną), ale dopuszczane przez większość zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych. Polega ono na tym, że jedna wspólna instalacja domowa zasilana jest z dwóch źródeł - wodociągu i studni. W takim układzie na rurze doprowadzającej wodę z wodociągu do domu montuje się zawór antyskażeniowy, który będzie chronił wodę wodociągową przed kontaktem z wodą studzienną. Zawór antyskażeniowy i miejsce jego montażu powinien dobrać instalator w porozumieniu z właścicielem wodociągu (zwykle lokalnym zakładem wodociągów i kanalizacji).

W dwóch ostatnich wariantach wszystkie urządzenia w domu oraz krany do podlewania ogrodu podłączone są do jednej wspólnej instalacji, w której raz płynie woda wodociągowa, a raz studzienna. Możliwe jest też takie rozwidlenie rury doprowadzającej wodę studzienną, by mogła zasilać albo całą instalację domową, albo tylko wybraną jej część - na przykład kran ogrodowy.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
dom.gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także