Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-22
Kolejne innowacje w budowie ogniw słonecznych
Kolejne innowacje w budowie ogniw słonecznych
Kolejne innowacje w budowie ogniw słonecznych
Na Australijskim uniwersytecie Queensland trwają prace nad nową generacją ogniw słonecznych, w których zamiast krzemu zastosowano tworzywa sztuczne i mikroskopijne kryształy. Prowadzący badania, 22-letni Michael Deceglie, pracuje obecnie nad zwiększeniem stabilności i sprawnością ogólną nowych ogniw słonecznych.

Deceglie prowadzi badania nad dwiema nowymi metodami produkcji ogniw słonecznych. Pierwsza zakłada użycie ogniw słonecznych z barwnikiem zwiększającym czułość, druga ogniw, w których połączono nanokryształ z polimerem. Zdaniem Deceglie obie metody pozwalają na produkcję ogniw słonecznych o porównywalnej z ogniwami krzemowymi wydajności, jednak tańszych, elastyczniejszych i przyjaznych środowisku. Nowa koncepcja ogniw ma również zapewnić łatwość i wydajność produkcji.

Ogniwa z barwnikiem intensyfikującym wykorzystują zjawisko wstrzykiwania elektronów w cienką powłokę dwutlenku tytanu, dzięki molekułom barwnika. Zasada działania tego ogniwa jest podobna do procesu fotosyntezy w roślinach. Z kolei ogniwo polimerowe to cienka powłoka składająca się z tworzywa sztucznego zmieszanego z mikroskopijnymi kryształami, które przenoszą ładunek przez ogniwo. Polimer sam w sobie jest słabym przewodnikiem dla elektronów, dlatego Deceglie zdecydował się połączyć go z nanokryształami, tworząc w ten sposób ścieżkę, którą elektrony mogą przemieszczać się swobodnie generując prąd elektryczny.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
University of Queensland
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także