Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-26
Wojskowe roboty medyczne idą na front
Wojskowe roboty medyczne idą na front
Wojskowe roboty medyczne idą na front
Operacje ratujące życie żołnierzom na polach walk stały się możliwe dzięki przenośnym robotom – chirurgom, które pozwalają prawdziwym lekarzom dokonać operacji podczas trwania walk, bez narażania życia.

Roboty chirurgiczne, które mogą być sterowane zdalnie poprzez teleoperatora są już stosowane w zwykłych szpitalach cywilnych. Jednym z najbardziej znanych systemów tego typu to amerykański da Vinci firmy Intuitive Surgical i ZEUS od firmy Computer Motion.

Ich wadą są duże gabaryty, a więc i nieporęczność. Blake Hannaford wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Waszyngtońskiego skonstruowali system wystarczająco mały, aby mógł być transportowany na obszary objęte walkami. System taki mógłby być przenoszony na tyłach wojsk, w opancerzonym pojeździe.

Urządzenie to zostało zaprojektowane i skonstruowane przy finansowanie Amerykańskiej Agencji Rozwoju Technologii Obronnych DARPA.

Przenośny robot medyczny może być transportowany w najbliższe otoczenie walczących żołnierzy. W takiej sytuacji, ranny człowiek może być natychmiast operowany przez teleoperatora, znajdującego się w bezpiecznym miejscu.

Robot składa się z dwóch ramion sięgających do dwóch boków leżącego pacjenta. Są one przymocowane do ruchomych elementów, dzięki czemu mogą poruszać się w górę i w dół. Maszynę można wypozycjonować względem dowolnej części ciała pacjenta – twierdzi Hannaford.

Pierwsze testy robota Hannaford przeprowadził w czerwcu 2006 roku na pustyni w Kalifornii. Robot był sterowany przez teleoperatora znajdującego się Seattle. Aby uwiarygodnić warunki wojenne, sygnał był przekazywany przez bezzałogowy samolot typu UAV.

Potencjalne zyski ze stosowania takiego przenośnego robota medycznego mogą być nieocenione – chodzi tu o zdrowie i życie rannych żołnierzy. Przed twórcami robota są jeszcze inne wyzwania: jak poradzić sobie w sytuacjach bojowych, gdy np. w trakcie operacji jest bardzo głośno, są przerwy w komunikacji, brak jest czystego pomieszczenia czy brak dostępu elektryczności i światła.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także