Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-09-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-09-28
Most energetyczny Polska - Litwa
Most energetyczny Polska - Litwa
Most energetyczny Polska - Litwa
Wraca pomysł budowy mostu energetycznego między Polską a Litwą. Planowana od dziesięciu lat inwestycja nie weszła w fazę realizacji ze względu na zbyt duże koszty dla strony polskiej i obawę o napływ do Polski taniego prądu z Rosji. Ostatnie deklaracje strony litewskiej i polskiej znacznie przybliżają finalizację tej ważnej dla regionu inwestycji.

Jeszcze w tym tygodniu podczas wizyty w Polsce prezydenta Litwy, Valdasa Adamkusa, ma zostać podpisany list intencyjny w tej sprawie. Już w piątek dokument parafowali wiceministrowie gospodarki Litwy, Anicetas Ignotas, i Polski, Tomasz Wilczak.

Budowa mostu zagwarantuje dostawy energii elektrycznej na Litwę po wyłączeniu bloku elektrowni atomowej w Ignalinie, która jest największym producentem energii w państwach nadbałtyckich i gwarantuje Litwie nadwyżki w produkcji energii. Wyłączenie jest planowane na 2009 rok. Most energetyczny umożliwi połączenie Litwy, Łotwy i Estonii z system energetycznym UE. W razie niedoborów, kraje te będą mogły sprowadzać energię z innych państw Unii, zamiast zwiększać import z Rosji.

Połączenie z Polską zamknie również tzw. energetyczny pierścień bałtycki, czyli sieć połączeń między państwami bałtyckimi. Podmorskie połączenie Szwecji z Polską i Finlandią, które zbudowano kilka lat temu, jest pierwszą częścią pierścienia. Kolejne są w fazie realizacji. Finlandię z Estonią połączą dwa podmorskie kable, pierwszy o mocy 350 MW zostanie oddany do użytku już pod koniec roku. W kosztach tej wartej 110 mln euro inwestycji partycypować będą Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa. Do 2010 roku planowane jest połączenie Szwecji i Litwy kablem podmorskim o mocy od 700 do 1000 MW. Koszt tej inwestycji szacuje się na 400 mln euro.

Koszty związane z budową mostu energetycznego pomiędzy Litwą i Polską to, zdaniem ministra Wilczaka, 600 mln euro za połączenie o mocy 1000 MW. Jednak wartość ta może się zmniejszyć, ponieważ nie jest wykluczone ograniczenie mocy do 700 MW. Koszty budowy związane są głównie z instalacją przy granicy obu państw tzw. interkonektorów łączących sieci energetyczne Polski i Litwy. Docelowo mostem ma być transportowana energia w obie strony, lecz najpierw to Polska będzie sprzedawała energię, co jest związane z wyłączeniem jednego z bloków w Ignalinie.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także