Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-10-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-10-02
Podsumowanie Drezdeńskiej Konferencji Energetyki Solarnej
Podsumowanie Drezdeńskiej Konferencji Energetyki Solarnej
Podsumowanie Drezdeńskiej Konferencji Energetyki Solarnej
W dniach 4 – 8 wrzesienia w Dreźnie odbyła się XXI konferencja dotycząca rynku energetyki solarnej połączona z wystawą (European Photovoltaic Solar Energy Conference and Exhibition). Wśród uczestników znaleźli się naukowcy, przedstawiciele firm i przedstawiciele władz z 94 krajów. Głównymi tematami poruszonymi na konferencji były zagadnienia związane z prowadzoną polityką branżową, obecnym stanem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Europie, metodami obniżki kosztów produkcji podzespołów i światowym rozwojem rynku energetyki solarnej.

Dr. Winfried Hoffman, przewodniczący European Photovoltaic Industry Association, organizacji skupiającej producentów instalacji solarnych, przedstawił osiągnięcia branży z ostatniego roku. Wśród najważniejszych wymienił wzrost mocy pochodzącej z instalacji solarnych o 1,4 GW dzięki nowo zainstalowanym urządzeniom, z czego 600 MW przypadało na Niemcy. Obroty branży na rynku niemieckim w zeszłym roku ukształtowały się na poziomie około 3 mld euro. Towarzyszył temu wzrost zatrudnienia o 30 tysięcy pracowników. Dr. Hofman zwrócił również uwagę na fakt, że pomimo zredukowania od 1990 roku o połowę kosztu kilowatogodziny elektryczności pochodzącej z energii solarnej, wciąż jest on większy w porównaniu z elektrycznością generowaną ze źródeł kopalnych, takich jak ropa, gaz, czy uran.

Plany na przyszłość zakreślone przez Dr. Hoffmana to m.in. osiągnięcie opłacalności produkcji energii solarnej dla mocy szczytowych w perspektywie 5-10 lat na zliberalizowanych rynkach energii krajów południowych. W krajach północnych osiągnięcie takiego stanu zajmie dodatkowe 10 lat. Jego zdaniem energia słoneczna jest jedyną realną alternatywą dla dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na energię, jaki ma miejsce na całym świecie. Według prognoz ekspertów dzisiejsze zapotrzebowanie na energię wynoszące 17000 terawatogodzin podwoi się do 2040 roku.

Kolejnym ważnym obszarem dyskusji był światowy rozwój rynku ogniw fotowoltaicznych, na który wpływ ma w dużym stopniu zainteresowanie się Chin produkcją energii solarnej, zwłaszcza na terenach wiejskich. Program pilotażowy w państwie środka mający zapewnić elektryczność z energii solarnej ludności wiejskiej objął 400 tysięcy ludzi zamieszkałych w 721 wioskach. Zapewnienie dostaw tego rodzaju energii w latach 2002-2004 kosztowało 200 mln euro. W ten sam projekt obejmujący lata 2006-2010 zainwestowano już 3,2 mld euro. Do 2005 roku zainstalowano w Chinach urządzenia solarne o łącznej mocy 70 MW. Dla porównania w Niemczech wartość ta na koniec 2005 roku wyniosła 1508 MW.

Z kolei Japonia znaczną część swojej produkcji energii solarnej przeznacza na eksport. Na koniec 2004 roku wielkość produkcji japońskich układów fotowoltaicznych wyniosła 800 megawatów mocy szczytowej (MWp), z czego 450 MWp wyeksportowano.

W Stanach Zjednoczonych na badania nad zwiększeniem wydajności energetycznej i odnawialnymi źródłami energii przeznaczono 771 milionów dolarów. Budżet programu rozwoju technologii solarnych wzrośnie z 85 mln dolarów w 2005 i 2006 roku do 148 mln dolarów w 2007. U.S. Department of Energy ma nadzieję, że dzięki temu uda się zmniejszyć koszt kilowatogodziny energii solarnej poniżej poziomu 5-10 centów do 2015 roku, wobec pierwotnie zakładanego 2020 roku.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RenewableEnergyAccess.com, Photovoltaic Conference
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także