Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-10-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-10-05
Rozwój energetyki wiatrowej w województwie lubuskim
Rozwój energetyki wiatrowej w województwie lubuskim
Rozwój energetyki wiatrowej w województwie lubuskim
Po Pomorzu na mapie Polskich elektrowni wiatrowych pojawi się również województwo lubuskie. Swoje zainteresowanie inwestycją w tym regionie wyraził niemiecko-holenderski potentat w branży energetyki wiatrowej, firma Starke Wind.

Inwestycja obejmie budowę trzech farm wiatrowych z łączną liczbą 50 wiatraków Wszystkie powstaną na terenie powiatu słubickiego, w miejscowościach Golice, Rzepin, Górzyca. Każdy wiatrak będzie generował 2 MW mocy, co powinno wystarczyć na zaspokojenie 1/3 zapotrzebowania na energię elektryczną województwa wynoszącego w okresach szczytowych 250-280 MW. Łączna wartość inwestycji może sięgnąć 200 mln euro.

Inwestycja jest w tej chwili na etapie przygotowywania dokumentów. Inwestor uzyskał już zgodę władz gminy i mieszkańców, oraz podpisał umowy dzierżawy z prywatnymi właścicielami terenów. Trwają jeszcze prace nad zmianą planów zagospodarowania przestrzennego. Z pomiarów wiatru, jakich dokonano w okresie ponad roku, wynika, że warunki w powiecie słubickim sprzyjają tego rodzaju inwestycjom. Problem może stanowić brak turbin. Producenci nie nadążają obecnie z produkcją, na urządzenia trzeba czekać około dwóch lat. Wynika to z boomu jaki obecnie na całym świecie przeżywa energetyka wiatrowa.

Pierwsza farma powstanie w Golicach. Budowa powinna rozpocząć się już w przyszłym roku, a pierwsze wiatraki o wysokości 100 metrów i promieniu śmigła równemu 35 m mają zacząć działać po upływie roku. Wszystkie trzy farmy powinny osiągnąć pełną moc w okresie do 6 lat. Zdaniem Piotra Buchty, prokurenta Starke Wind Polska, zastosowane przez jego firmę w powiecie słubickim turbiny należą do najnowocześniejszych z obecnie dostępnych na rynku.

Oprócz tych trzech inwestycji Starke Wind zamierza wybudować kolejne elektrownie wiatrowe. Pod uwagę brane są lokalizacje między Skwierzyną a Przytoczną i rejon Gorzynia. Także inni inwestorzy wyrażają chęć zainwestowania na terenie podległym gorzowskiemu oddziałowi Enei S.A., firmy odpowiedzialnej za przyłączenie nowych elektrowni wiatrowych z województwa lubuskiego do sieci energetycznej kraju. Mowa tutaj o rejonie Strzelec Krajeńskich i Witnicy. Według Hanny Żytkowskiej, kierownika wydziału rozwoju w gorzowskiej Enei, łączna moc planowanych elektrowni wiatrowych na terenie woj. lubuskiego może sięgnąć 700 MW, czyli więcej niż wynosi zapotrzebowanie całego województwa. Stworzy to możliwości dla sprzedaży energii do innych części kraju.

W Lubuskiem może również powstać zakład produkujący turbiny wiatrowe. Mogło się to już stać trzy lata temu, kiedy fabrykę w Gorzowie chciała wybudować hiszpańska firma Gamesa, jednak ze względu na niesprzyjające regulacje prawne nie nakładające na dystrybutorów obowiązku kupowania energii od elektrowni wiatrowych rozmowy z zarządem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wstrzymano. Obecnie Hiszpanie deklarują chęć ich wznowienia. Dla regionu takie inwestycje to napływ sporych środków finansowych i stworzenie nowych miejsc pracy. Tylko w Słubicach z tytułu podatku od nieruchomości co rok przez 25 lat do kasy gminy będzie trafiać 125 tys. euro.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także