Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-10-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-10-09
Technika pompowania cieczy przyjazna środowisku i portfelom
Technika pompowania cieczy przyjazna środowisku i portfelom
Technika pompowania cieczy przyjazna środowisku i portfelom
Profesor Zhao-Lun Fang z chińskiego uniwersytetu Zhejiang zaprezentował nowoczesną miniaturową pompę stosowaną w mikroanalizach przepływowych, która będzie wykorzystywać jako napęd układ oparty na zasadzie znanej od milionów lat ze świata roślinnego – transpiracji.

Problemem większości dzisiejszych nowoczesnych układów analitycznych, których rozmiary zredukowano nawet do kilku milimetrów kwadratowych, jest napęd przepływającej we wnętrzach kanalików cieczy.

Urządzenia, które dotąd były wielkości komputera PC, dziś mieszczą się w gęstej sieci kanalików i reaktorów o średnicy kilku mikrometrów - tysięcznych części metra. By zminiaturyzowane urządzenia mogły poprawnie pracować, niezbędny jest ruch cieczy napędzany trudnymi w miniaturyzacji pompami perystaltycznymi.

Transpiracja to zjawisko polegające na odparowaniu wody z powierzchni rośliny. Ubytek wody u roślin jest uzupełniany poprzez system kanalików, dzięki sile ssącej powstałej po odparowaniu wody z powierzchni np. liści.

Zamiast zielonego liścia, naukowcy w swym systemie wykorzystali celulozową bibułkę ściśle połączoną z mikrokanalikami wydrążonymi w plastikowym bloku.

Identycznie jak u roślin, bibułka o powierzchni nieco ponad 6 centymetrów kwadratowych odparowując zasysała następną porcję cieczy ze zbiorniczka znajdującego się na końcu systemu mikro kanalików.

"W ten sposób, bez użycia energii elektrycznej, można w ciągu godziny przepompować nawet trzy mikrolitry cieczy" - wyjaśnił prof. Zhao-Lun Fang.

Tempo pompowania zależy od stabilności warunków, jakie panują w okolicy "sztucznego liścia". By system działał poprawnie, wilgotność powietrza oraz jego temperatura musi być kontrolowana i zbliżona do wzorca.

Nowoczesna technika analityczna, dzięki rozwiązaniom technicznym zaczerpniętym z natury, stanie się już niebawem bardziej przyjazna środowisku i kieszeni ludzi ze względu na minimalne zużycie energii i odczynników w trakcie analiz.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także