Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-10-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-10-16
W Austrii opracowano nowe ultracienkie czujniki nacisku
W Austrii opracowano nowe ultracienkie czujniki nacisku
W Austrii opracowano nowe ultracienkie czujniki nacisku
Grupa austriackich badaczy opracowała ultracienkie czujniki nacisku, które oprócz standardowych zastosowań mogą być zaimplementowane do ubrań. Potencjalne zastosowania dla nowych czujników to ultracienkie mikrofony, czujniki nacisku do przeszczepów skóry i tzw. interaktywna odzież.

Badacze wykorzystali specjalne folie wrażliwe na zmiany nacisku, zwane ferroelektretami (ang. ferroelectrets), które generują sygnał elektryczny w odpowiedzi na zmianę wywieranego na nie nacisku. W połączeniu z cienkimi tranzystorami, folia ta staje się doskonałym miernikiem nacisku, co przy ekstremalnie małych rozmiarach i niskich kosztach produkcji czyni ją urządzeniem o szerokim wachlarzu możliwych zastosowań.

Prof. Siegfried Bauer z Instytutu Fizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linz, który kieruje grupą naukowców, powiedział, że kluczowym elementem w opracowaniu urządzenia była odpowiednia technologia wykonywania powłok komponentów. Austriacy użyli tzw. piany propylenowej do pokrycia tranzystora cienkowarstwowego, takiego jakie są używane przy produkcji płaskich ekranów.

Olbrzymią zaletą systemu jest to, że tranzystor przełącza się jedynie na ograniczone okresy czasu. Kiedy nacisk na warstwę propylenu maleje, tranzystor powraca do swojego stanu wyjściowego. Podobne doświadczenia przeprowadzane wcześniej dawały system z tranzystorem którego stan przełączenia trwał cały czas, niezależnie od nacisku. Było to rozwiązanie dalekie od optymalnego, ponieważ system nadal generował sygnał elektryczny, pomimo że nie oddziaływała na niego żadna siła.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także