Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-04
"Miniaturowy" akcelerator
Laserowo-plazmowe akceleratory cząstek elementarnych mogą stać się alternatywą dla swych ogromnych braci spod znaku CERN

Akceleratory są to urządzenia do rozpędzania naładowanych cząstek za pomocą potężnych elektromagnesów i pól elektrycznych. Ich konstrukcja determinuje wielkie, liczone nawet w kilometrach, rozmiary. Dla przykładu akcelerator w laboratorium CERN liczy 27 kilometrów obwodu.

Tak rozumiane akceleratory posiadają jednakże oczywiste wady wynikające z ich gabarytów. Z tego powodu w połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto prace nad konstrukcją znacznie mniejszego, laserowo-plazmowego akceleratora, który zmieści się w niewielkim pomieszczeniu. Zasada działania tego urządzenia opiera się na impulsie laserowym, który wytwarza pole elektryczne o dużym natężeniu. Dotychczasowym problemem jednak był brak stabilności tak przyspieszonej wiązki elektronów.

Jednakże naukowcom z Laboratoire d'Optique Apliquee w Palaiseau, kierowanym przez Victora Malka udało się przezwyciężyć ten problem. Skonstruowali oni mały akcelerator laserowo-plazmowy, który zderza impulsy dwóch laserów. Dzięki temu pozwala on uzyskać stabilną, powtarzalną wiązkę elektronów. Energia wiązki może być regulowana w zakresie 15-250 megaelektronowoltów przy odchyleniach w granicy 10 procent.

Istnieje duża szansa, że urządzenia tego rodzaju znajdą zastosowanie w medycynie i pomogą w walce z rakiem.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ONET
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :