Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-05
Zasoby wodne Cypru na poziomie 22 procent
Zasoby wodne Cypru na poziomie 22 procent
Zasoby wodne Cypru na poziomie 22 procent
Zasoby wodne Cypru są tylko na poziomie 22 procent maksymalnego stanu, podczas gdy w poprzednich latach było to ponad 50 proc. Od dłuższego czasu nie spadł tam deszcz, pomimo, że grudzień należy do deszczowych miesięcy. Władze wyspy rozważają możliwość limitowania wody dla gospodarstw domowych.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku zrealizowano wiele projektów dla poprawy stanu zasobów wodnych wyspy. Do 1990 roku zwiększono pojemność rezerwuarów do 300 mln m sześc. Największym dotychczas zrealizowanym projektem była budowa Południowy Projekt Transportowy polegający na budowie 110 km kanałów transportujących wodę z południowych, stosunkowo obfitych w wodę terenów do północnej i wschodniej części Cypru. Projekt ten został ukończony w 1993 roku. Wiązano z nim nadzieję na zapewnienie dostatecznej ilości wody na potrzeby Nikozji (stolicy Cypru) oraz pozostałych regionów wyspy. Niestety susze nawiedzające Europę od kilku lat nie pozwalają poprzestać na dotychczas zrealizowanych przedsięwzięciach.

W 1997 roku z myślą o powiększeniu zasobów dostępnej wody został wybudowany pierwszy na wyspie zakład odsalania wody oparty na procesie odwróconej osmozy. Dhekelia Desalination Plant miała początkową wydajność 2 tys. m sześc. wody dziennie, rok później zwiększono ją do 4 tys. m sześc. Ponad rok temu podpisano umowę pomiędzy rządem Turcji a turecką firmą Alsim Alarko na budowę 78 km rurociągu pod dnem Morza Śródziemnego mającego dostarczać 75 mln m sześc. rocznie wody do północnej, tureckiej części Cypru. Koszt tego projektu to 250 mln dolarów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Kathimerini; fao.org; cat.inist.fr
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także