Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-09
ABB dostarczyło wyposażenie dla elektrociepłowni na Pomorzu
ABB dostarczyło wyposażenie dla elektrociepłowni na Pomorzu
ABB dostarczyło wyposażenie dla elektrociepłowni na Pomorzu
Spółka ABB dostarczyła kompletne wyposażenie dla elektrociepłowni we Władysławowie, w której energia elektryczna i cieplna wytwarzane są z odpadu gazowego powstającego przy wydobyciu ropy z platform wiertniczych na Morzu Bałtyckim.

Wart 56 mln dolarów projekt pozwolił na efektywne wykorzystanie 100 tys. metrów sześciennych gazu ziemnego dziennie, który wcześniej był bezproduktywnie spalany podczas wydobycia ropy naftowej na platformach wiertniczych. Taka ilość gazu pozwala na wytworzenie 76 tys. MWh energii elektrycznej rocznie, co wystarcza do zasilenia 5500 gospodarstw domowych, oraz dostarcza energii cieplnej dla 12-tysięcznej gminy. Oprócz tego elektrociepłownia jest wyposażona w stację separacji, w której bogaty w węglowodory ciężkie gaz przerabiany jest na gaz LPG i benzynę chemiczną (C5+). Do elektrociepłowni gaz jest dostarczany 82 kilometrowym podmorskim rurociągiem.

ABB przygotowała projekt na zlecenie firmy Energobaltic. Zakres zleconych zadań obejmował przygotowanie ekspertyz i nadzorowanie prac na każdym etapie projektu, począwszy od transportu gazu z platform wiertniczych na brzeg, poprzez przerób gazu na LPG i benzynę chemiczną, kończąc na wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej w elektrociepłowni. Poza nadzorem ABB dostarczyła kompletną automatykę do obsługi każdego etapu projektu, oraz oprzyrządowanie dla elektrociepłowni i platformy wiertniczej, wliczając w to napędy, transformatory mocy, aparaturę rozdzielczą średnich napięć i sprężarki.

Zanim powstał nowy obiekt energia cieplna dla Władysławowa pochodziła z 10 kotłów na olej opałowy i około 110 kotłowni opalanych węglem, należących do prywatnych właścicieli, w których rocznie spalano prawie 750 tys. ton węgla. Dzięki nowej elektrociepłowni na terenie gminy udało się ograniczyć emisję CO2 o 134 tys. ton rocznie. Zmniejszyła się także ilość odpadów stałych powstających w wyniku spalania węgla.

Poglądowy schemat instalacji jest dostępny na stronie:
http://www.energobaltic.com.pl/POL/ramka2.htm


(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ABB
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także