Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-12
Nowe technologie zatrzymają bioterroryzm?
Nowe technologie zatrzymają bioterroryzm?
Nowe technologie zatrzymają bioterroryzm?
Badacze brytyjskiego University of Surrey zbudowali mikroprzepływowe urządzenie opracowane w systemie "laboratorium na chipie" pozwalające na szybkie oczyszczenie mikrobiologicznej próbki pobranej ze środowiska z utrudniających identyfikację zanieczyszczeń.
Potencjalne zastosowanie dla urządzenia do systemy ochrony przed bioterroryzmem.


Dr Fatima H. Labeed powiedziała, że obecnie istnieje ogromna potrzeba szybkiej identyfikacji zastosowanego przez terrorystów patogenu w razie zagrożenia atakiem terrorystycznym z wykorzystaniem broni biologicznej na cele zarówno wojskowe, jak i cywilne. "Niebezpieczne czynniki biologiczne, stosowane jako broń biologiczna, mogą zostać celowo rozprowadzone w środowisku w postaci unoszącego się, przed długi okres czasu, swobodnie w powietrzu aerozolu" - dodaje dr Labeed.

Przy próbie identyfikacji niebezpiecznych czynników patogennych, zawartych w miejskim powietrzu, naukowcy natrafiają na utrudniający tę czynność problem obecności w powietrzu ogromnej ilości innych, mniej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, cząstek.
Naukowcy opracowali mikroprzepływowy system elektroforetycznej filtracji, dzięki któremu możliwe jest znalezienie kikuset komórek wąglika w setkach tysięcy cząstek zawartych w powietrzu.

Próbka powietrza pobrana ze środowiska, wprowadzona zostaje do wodnego roztworu, dzięki czemu wszystkie zawarte w powietrzu lotne cząstki zostają "unieruchomione". Następnie małą objętość cieczy (2 ml) przepuszcza się przez mikrokanalik chipa, wewnątrz którego znajduje się układ naprzemiennych tytanowo-złotych mikroelektrod.
Gdy elektrody podłączone są do źródła prądu o zmiennej częstotliwości, wewnątrz kanalika zachodzi proces elektroforezy, czyli segregacji cząstek ze względu na ich ładunek elektryczny i zróżnicowaną ruchliwość.
W ten sposób wprowadzając do układu mieszaninę cząstek biologicznych oraz zanieczyszczających środowisko cząstek lotnych (np. produkowanych przez pracujące silniki spalinowe), system elektrod dokonuje oczyszczenia próbki z niepotrzebnych zanieczyszczeń, a na "wyjściu" mikrochipa pojawia się próbka zawierająca niemal wyłącznie komórki przetrwalnikowe.

Obecnie skuteczność urządzenia wynosi 99,25 procent, jednak naukowcy są zdania iż można ją podnieść do poziomu 100 procent.
Opracowany układ mikroprzepływowy może, po dokonaniu odpowiednich modyfikacji, być wykorzystywany również do innych, cywilnych celów np. identyfikacji zanieczyszczeń wody "normalnymi" bakteriami czy wirusami, a nie tylko do walki z bioterroryzmem.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także