Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-15
Unia Europejska ma własną politykę energetyczną
Unia Europejska ma własną politykę energetyczną
Unia Europejska ma własną politykę energetyczną
W środę 10 stycznia Komisja Europejska przedstawiła pierwszy w swojej historii projekt dotyczący europejskiej polityki energetycznej. W dokumencie zatytułowanym „Polityka energetyczna dla Europy” Bruksela przyjęła strategię energetyczną na najbliższe 15 lat.

Główne założenia nowej strategii energetycznej dla UE to powstanie sieci europejskich korespondentów energetycznych, czyli wysokich rangą urzędników państwowych, którzy kontaktowaliby się ze sobą w razie sytuacji kryzysowej. Unia popiera również rozbudowę połączeń sieci elektrycznych, mniej przychylnie odnosząc się do budowy awaryjnych połączeń z sieciami gazowymi w innych państwach oraz awaryjnych zbiorników gazu. W dokumencie wymienione są trzy priorytetowe interkonektory mające połączyć sieci energetyczne państw UE: polsko-litewsko-niemiecki, francusko-hiszpański, oraz interkonektor łączący elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym z kontynentem.

Komisja w nowym dokumencie wyraźnie zaakcentowała chęć dążenia do zliberalizowania rynku energetycznego w UE i pełnego wprowadzenia zasad wolnorynkowych, a także jak najszerszej dywersyfikacji, zarówno źródeł energii, jak i dostawców oraz tras i metod transportu. Komisja wzywa państwa członkowskie m.in. do zrezygnowania z ustawowego ograniczania cen energii (vide Urząd Regulacji Energetyki w Polsce, ustalający taryfy elektryczności i gazu) i poddania ich regułom rynkowym, oraz oddzielenia dystrybutorów energii (zwłaszcza elektryczności) od jej producentów (polski rząd niedawno postulował chęć połączenia elektrowni z zakładami energetycznymi). Bruksela chce również zwiększyć konkurencję na unijnym rynku energetycznym, na którym pięć największych koncernów ma obecnie 50-cio procentowy udział. Według szacunków Brukseli z powodu braku odpowiedniej konkurencji obywatele UE płacą za energię o 100 mld euro rocznie za dużo.

Jednocześnie Komisja proponuje zwiększenie uprawnień obecnego europejskiego quasi-regulatora, organizacji European Regulators' Group for Electricity and Gas (ERGEG), i przyznania mu prawa do wydawania wiążących decyzji w kwestiach np. standardów technicznych. Tym samym Komisja postuluje wprowadzenie zasady wspólnego podejmowania decyzji dotyczących kwestii energetycznych, zamiast pozostawiać wolną rękę poszczególnym państwom członkowskim. Miałoby to pomóc Unii w walce z rosnącym uzależnieniem od zewnętrznych źródeł energii, głównie Rosji, i doprowadzić do obniżenia jej cen.

„Polityka energetyczna dla Europy” dużo miejsca poświęca energetyce odnawialnej. Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej udział odnawialnych źródeł w ogólnym zużyciu energii w UE ma do 2020 roku wynieść 20% (już dziś wiadomo, że osiągnięcie 12-sto procentowego udziału czystej energii w 2010, co było dotychczasowym celem, nie będzie możliwe). Osiągnięcie takiego poziomu to koszt rzędu nawet 18 mld euro. Za zwiększonym udziałem odnawialnych źródeł energii mają iść inwestycje w nowe technologie pozwalające na ograniczenie zużycia energii. Zabiegi te mają doprowadzić do 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych i takiego samego zmniejszenia zużycia energii do 2020 roku.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Dziennik
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także