Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-27
Wzrost popularności napowietrzania tlenem
Wzrost popularności napowietrzania tlenem
Wzrost popularności napowietrzania tlenem
Tlen w coraz większym stopniu zastępuje powietrze w procesach uzdatniania wody. Powodem tego są malejące ceny sprężonego tlenu przy jego równoczesnej większej wydajności w procesach napowietrzania. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. instalacje on-site, w których tlen otrzymywany jest bezpośrednio przy zakładach uzdatniania wody.

Powietrze było jednym z pierwszych zastosowanych czynników technologicznych w procesie uzdatniania wody, szczególnie podziemnej. Napowietrzanie może służyć do desorpcji gazów lub lotnych związków organicznych z wody lub jako źródło tlenu w niektórych procesach utleniania oraz w procesie natleniania wody.

Obecnie coraz więcej zakładów uzdatniania wody modernizuje swoje urządzenia w kierunku wykorzystania czystego tlenu do napowietrzania. Tlen jest o wiele bardziej efektywny w procesach napowietrzania w porównaniu z powietrzem. Powietrze rozpuszcza się w wodzie jedynie w ok. 4 procentach, reszta przechodzi przez warstwę wody powodując turbulencje oraz pienienie. W przypadku tlenu ponad 90 procent tego gazu rozpuszcza się w wodzie. Ważnym argumentem za użyciem tlenu jest mniejsze zużycie energii potrzebnej na przetłaczanie tego gazu w porównaniu z powietrzem, mniejsze są również konieczne przekroje rur, wentylatory itd. Wynika to z faktu, że podczas przetłaczania powietrza, oprócz tlenu, którego zawartość jest na poziomie ok. 21 procent, transportowany jest niepotrzebny balast w postaci głównie azotu oraz innych gazów. Jak wynika z wyliczeń firmy Air Products przy zużyciu 1kWh energii w przypadku powietrza rozpuszczonych zostaje 2 kg tlenu, natomiast przy identycznym zużyciu energii w przypadku czystego tlenu jest to 2,5 kg.

Dzięki technologii VSA (Vacuum Swing Absorption) opatentowanej przez firmę Air Products, która jest konkurencyjna w stosunku do dostaw ciekłego tlenu, możliwe jest otrzymywanie czystego tlenu on-site (czyli w miejscu użycia) w ilościach potrzebnych dla zakładów uzdatniania wody. Przewiduje się wzrost użycia czystego tlenu w uzdatnianiu wody z 1 procenta obecnie do ok. 5 procent i więcej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
web4water.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także