Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-28
Bakterie usuwające PCB
Bakterie usuwające PCB
Bakterie usuwające PCB
W Stanach Zjednoczonych udało się opracować technikę usuwania PCB (polichlorowanych bifenyli) za pomocą drobnoustrojów. Naukowcy z New York's Rensselaer Polytechnic zidentyfikowali bakterię, która potrafi odłączać atomy chloru silnie związane z cząsteczkami PCB, powodujące bardzo dużą trwałość tych cząsteczek.

Polichlorowane bifenyle zostały pierwszy raz zsyntezowane w latach 20-tych ubiegłego wieku, zastosowanie znalazły głównie w transformatorach wysokiego napięcia oraz jako środki smarne w rurociągach gazu. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka rakotwórczość i duża trwałość w środowisku naturalnym. Pomimo, że ich stosowania zaprzestano na początku lat 80-tych XX wieku, przez ponad 50 lat wyprodukowano ich tak znaczne ilości, że stanowią dziś poważny problem ekologiczny. Cząsteczki PCB ze względu na swą trwałość, na bardzo dużą skalę akumulują się w środowisku, głównie wodnym, gdzie sedymentują do przydennych warstw wody akwenów śródlądowych, rzek oraz mórz. W organizmach, PCB odkładają się w tkance tłuszczowej powodując powstawanie nowotworów.

Dotychczas stosowane metody usuwania PCB to wybieranie mułu rzecznego przy okazji pogłębiania dna, a następnie wywóz osadów na składowiska odpadów. Już w latach 80-tych naukowcy zauważyli, że w obecności drobnoustrojów dochodzi do powolnego rozkładu polichlorowanych bifenyli, niestety nie mogli oni wyizolować odpowiedniego szczepu bakterii odpowiedzialnego za destrukcję PCB. Profesor Donna Bedard twierdzi, że udało się otrzymać szczep bakterii, która pomoże w pozbyciu się tych trwałych toksyn. Do swych badań zespół prof. Bedard użył osadów rzecznych z Housatonic River w stanie Massachusetts (USA), których cechą jest wysokie zanieczyszczenie związkami z grupy PCB. Okazało się, że za biodegradację polichlorowanych bifenyli odpowiadają bakterie z grupy Dehalococcoides, stosowane obecnie do oczyszczania wód z rozpuszczalników organicznych zawierających chlor. W następnym etapie badań naukowcy z Rensselaer Polytechnic zamierzają zbadać mechanizm odłączania atomów chloru od PCB, dzięki czemu możliwe będzie opracowanie urządzenia do oczyszczania wody z tych toksycznych związków.

Wyniki ostatnich badań prof. Donny Bedard będzie można poznać w kwietniowym numerze czasopisma naukowego „Applied and Environmental Microbiology”.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.edie.net
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także