Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-29
Projekty proekologiczne w 2007 r.
Projekty proekologiczne w 2007 r.
Projekty proekologiczne w 2007 r.
Wnikliwej ocenie Komisji Europejskiej poddawane są od kilku tygodni polskie propozycje Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, oraz projekty, które mają realne szanse na uzyskanie dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności.

W zestawieniu znalazły się projekty opublikowane w bieżącym roku przez Ministerstwo Rozwoju Reklamowego, a także lista tak zwanych projektów kluczowych, czyli największych i mających dla Polski najważniejsze znaczenie z punktu widzenia polityki rozwoju i efektywnego wykorzystania środków unijnych. W maju i w sierpniu 2006 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał jeszcze dwie listy projektów z dziedziny ochrony środowiska do dalszego przygotowania, tak aby można było skutecznie aplikować o środki pomocowe UE.

Jak poinformowała podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Agnieszka Bolesta, o przekazaniu wniosku aplikacyjnego do Funduszu Spójności będzie decydować stan przygotowania projektu a nie jego miejsce na liście. Do Brukseli pierwsze trafią te wnioski, które są już na tyle zaawansowane, żeby tuż po przyznaniu dofinansowania z Funduszu można było sprawnie przeprowadzić przetargi, podpisać i realizować kontrakty.

W najbliższych latach KE zaostrzy kryteria realizacji i rozliczenia inwestycji. Do końca 2010 roku będzie jeszcze obowiązywać unijna formuła n+3, która oznacza zakończenie realizacji projektu najpóźniej w trzecim roku od daty uzyskania decyzji o dofinansowaniu. Po 2010 będzie już funkcjonować zasada n+2, dotycząca projektów gotowych do natychmiastowego kontraktowania robót. Dodatkowym skróceniem czasu będzie akceptowanie projektów i wydawanie decyzji dopiero pod koniec roku.

W ramach priorytetu „Gospodarka wodno-ściekowa’’, znalazły się projekty o najwyższym stopniu gotowości do realizacji. Kilka z nich jest bardzo kosztownych między innymi druga faza programu oczyszczania ścieków na Żywiecczyźnie – ponad 137 mln euro oraz gospodarka odpadami komunalnymi w Gdańsku – prawie 50 mln euro.

W najbliższych miesiącach przekonamy się jak będzie wyglądać typowanie projektów do pierwszej grupy aplikującej o pomoc z Funduszu Spójności. Na pewno będą to projekty, których realizacja może się rozpocząć niemal natychmiast. Konkurencja o współfinansowanie unijne z programu Infrastruktura i Środowisko będzie zacięta, ponieważ chętnych po takie dofinansowanie jest znacznie więcej niż dostępnych środków.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
samorzad.pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także