Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-30
Triclosan może prowadzić do powstawania rakotwórczego chloroformu
Triclosan może prowadzić do powstawania rakotwórczego chloroformu
Triclosan może prowadzić do powstawania rakotwórczego chloroformu
Triclosan powszechnie stosowany związek chemiczny, w kontakcie z chlorowaną wodą wodociągową, powoduje powstawanie chloroformu, rozpuszczalnika o właściwościach rakotwórczych.

Triclosan to związek chemiczny o działaniu antybakteryjnym. Dodawany jest do wielu produktów przeznaczonych do higieny osobistej, znajduje się między innymi w pastach do zębów i mydłach o silnych właściwościach antybakteryjnych. Przeciętny amerykanin każdego dnia zużywa około
5 miligramów tej substancji.

Ze względu na powszechność stosowania triclosanu, może znaleźć się on wszędzie - w wodach ściekowych, strumieniach, jeziorach czy rzecznych osadach. Badania prowadzone przez doktora Petera J. Vikeslanda z amerykańskiego instytutu Virginia Polytechnic Institute and State University, potwierdziły przekształcanie się obecnego w produktach higieny osobistej triclosanu w chloroform. Poprzez stwarzanie warunków towarzyszących korzystaniu z tej substancji, naukowcy przebadali 16 różnych produktów zawierających lub nie w swym składzie powyższy antybakteryjny czynnik. Triclosan przez około 60 sekund miał kontakt z chlorowaną wodą wodociągową o temperaturze dochodzącej do 40 stopni Celsjusza. Tempo powstawania z triclosanu chloroformu w dużej mierze zależy od stopnia chlorowania wody wodociągowej. Przy niewielkich ilościach chloru, triclosan bardzo szybko jest degradowany.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także