Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-03-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-03-30
Superprecyzyjny czujnik przepływu cieczy
Superprecyzyjny czujnik przepływu cieczy
Superprecyzyjny czujnik przepływu cieczy
Amerykańsko-szwajcarski zespół naukowców z uniwersytetów CalTech, Schlumberger-Doll Research i EPFL skonstruował przyrząd do mierzenia szybkości przepływu cieczy o ultra małych objętości cieczy rzędu nanolitrów. Urządzenie to opiera swoje działanie na tranzystorze zbudowanym z pojedynczej nanorurki węglowej.

„Udało nam się zbudować urządzenie działające w oparciu o pojedynczą nanorurkę węglową wmontowaną w mikrokanał układu przepływowego, która wykrywa zmiany potencjału elektrycznego wynikające z ruchu cieczy o charakterze cieczy jonowej (np. NaCl) w kanaliku,” – powiedział profesor Marc Bockrath.

Analizatorem jest tranzystor w postaci pojedynczej nanorurki węglowej, ustawionej poprzecznie do kierunku przepływającej cieczy. Nanorurka umieszczona jest w mikrokanale o średnicy 200 mikrometrów.

Wewnątrz mikrokanału, w pobliżu nanorurki, umieszczona jest dodatkowa przeciwelektroda, której zadaniem jest elektryczne ‘zbliżenie’ przepływających przez kanał jonów do analizatora, czyli nanorurki węglowej. Jest to konieczne ze względu na charakterystyczny dla jonów sposób uporządkowania. Układają się one w okolicach ścianek kanalika pozostawiając jego środek pustym.

Tak skonstruowany analizator umożliwia nie tylko precyzyjnie określić szybkość przepływu cieczy (nawet kilka nanolitrów na minutę), ale i stężenie przepływającego elektrolitu.

Autorzy projektu twierdzą, iż urządzenie to jest w stu procentach kompatybilne z istniejącymi układami ‘laboratorium na chipie’, co sprawia, że bez trudu może być ono wykorzystywane jako dodatkowy czujnik zainstalowany na powierzchni mikrochipa.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także