Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-31
Fluorescencyjny wykrywacz materiałów wybuchowych
Fluorescencyjny wykrywacz materiałów wybuchowych
Fluorescencyjny wykrywacz materiałów wybuchowych
Jak donosi Journal of American Chemical Society naukowcy L. Andrew i Timothy M. Swager z Massachusetts Institute of Technology opracowali wykrywacz materiałów wybuchowych RDX i PETN oparty na fluorescencyjnych właściwościach związku cynku.

W dobie zamachów terrorystycznych istotnym staje się zapewnienie bezpieczeństwa na lotniskach, w ważnych urzędach, stacjach metra. W wielu ośrodkach naukowych na całym świecie pracuje się nad nowymi wykrywaczami materiałów wybuchowych. Stosowane metody detekcji opierają się głównie na technikach chromatografii gazowej, spektroskopii masy. Techniki te są kłopotliwe w użyciu na szerszą skalę. Nowy fluoroscencyjny detektor mógłby sprawić, że wiele placówek, które obecnie nie stać na profesjonalny sprzęt, mogłoby wprowadzić bardziej kompleksowe systemy bezpieczeństwa.

Chemicy z MIT skoncentrowali się na opracowaniu detektora, który pozwalałby na określenie obecności 2,4,6-trinitrotoluenu (TNT), 1,3,5-trinitro-1,3,5-triazacykloheksanu (RDX, składnik materiału wybuchowego znanego jako C-4) oraz tetraazotanu pentaerytrytu (PETN). Nowy sposób detekcji opiera się na katalizowanej światłem reakcji redukcji RDX i PETN. Amerykańscy naukowcy starali się odtworzyć reakcję enzymatyczną, w której uczestniczy NADH (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy). Reakcja ta wykorzystywana jest do redukcji RDX w ściekach. Andrew i Swager stworzyli stabilny związek organiczny cynku, który zastępuje NADH w redukcji RDX. Związek ten w reakcji ze składnikiem mat. wyb. C4 lub PETN wykazuje efekt fluorescencyjny odpowiednio 80 i 25 razy większy w paśmie 480 nm w roztworze acetonitrylu niż bez obecności tych materiałów wybuchowych.

Niestety związek cynku opracowany przez chemików MIT nie reaguje z TNT.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
acs.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także