Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-02-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-02-29
Młodzi Polacy jak zwykle wśród światowej czołówki informatyków!
Przyzwyczailiśmy się od kilku lat do informacji o sukcesach młodych polskich informatyków na arenie międzynarodowej. W 2006 roku złoty medal i pierwsze miejsce na Olimpiadzie informatycznej zdobył Filip Wolski z Gdańska, w 2007 roku ten sukces powtórzył Tomasz Kulczyński z Bydgoszczy. Pozostali uczestnicy wspomnianych Olimpiad również zajęli wysokie miejsca i zdobyli medale.

Drużyny polskich programistów regularnie zdobywają czołowe miejsca w zawodach programowania zespołowego – aktualnie jesteśmy w tej dziedzinie mistrzami świata. Ponadto Polacy regularnie zajmują pierwsze miejsca w wielu prestiżowych konkursach programistycznych na całym świecie. Można powiedzieć, że to nasza narodowa specjalność, która ma solidne podstawy w dobrze pracującym środowisku polskich informatyków i w tradycji polskiej szkoły matematyki.

Jednym z najbardziej uznanych turniejów programistycznych na świecie jest amerykański TOPCODER - komercyjnie zorganizowany turniej obejmujący swoim zasięgiem cały świat. Jest on rozgrywany zdalnie poprzez Internet - na całym świecie jednocześnie, a raz do roku uczestnicy którzy wygrywają kwalifikacje zapraszani są na finał organizowany w USA. Turniej rozgrywany jest w kategorii otwartej – czyli dla studentów i innych osób uczących się oraz w kategorii junior – czyli dl młodych informatyków w wieku szkoły średniej. Oczywiście i tu Polacy są bardzo mocno reprezentowani.

Najnowsze wieści z tego właśnie turnieju to zakwalifikowanie się aż ośmiu polskich reprezentantów do turnieju High School – programistów w wieku szkolnym.
Wraz z młodymi Chorwatami Polacy przodują statystycznie w tej rywalizacji, do turnieju weszło jeszcze 7 przedstawicieli z Chin i 6 z Rosji, po 4 z USA i Bułgarii oraz 3 z Kanady. Pozostałe osoby pojedynczo reprezentują swoje kraje.

Ciekawostką jest, że nie zakwalifikował się żaden reprezentant z krajów tzw. starej Unii Europejskiej – co potwierdza znany od dawna, bardzo niski poziom nauk ścisłych w szkołach średnich w tej części Europy. Obyśmy nigdy nie zaczęli czerpać wzorców szkolnictwa z tych krajów a rozwijali to co jest najlepsze, to co pozwala osiągać sukcesy do tej pory. Ważną rzeczą jest upowszechnienie tej specjalności w całym kraju. Już choćby z zestawienia tej swoistej reprezentacji kraju można się przekonać, że w znajdują się w niej przedstawiciele niemal wszystkich regionów – i to wcale niekoniecznie z największych miast. W Polsce jest kilka ważnych ośrodków, szlifowane są te diamenty. Jest liceum nr. 3 w Gdyni, są licea w Krakowie i Warszawie i wiele innych, gdzie uzdolniona młodzież może zgłębiać arkana wiedzy informatycznej. Mamy też bardzo dobre uczelnie ze świetnymi wydziałami informatyki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu i w innych miastach.

Zawody finałowe w tym roku odbędą się w dniach 14-15 marca na uniwersytecie PURDUE w stanie Indiana w USA. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie organizatorów konkursu. Miejmy nadzieję że nasi zawodnicy spiszą się tam jak zwykle dobrze!
http://www.topcoder.com/tc?module=Static&d1=pressroom&d2=pr_022808

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
TOPCODER, Magazyn EX
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także