Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-12
Przyszłość oczyszczalni - rozwój Gdańska
Przyszłość oczyszczalni - rozwój Gdańska
Przyszłość oczyszczalni - rozwój Gdańska
Dobiegła końca pierwsza część konsultacji społecznych dotyczących Modernizacji Gospodarki Osadami Ściekowymi (MGO) na terenie Oczyszczalni Gdańsk - Wschód. To jedna z kluczowych inwestycji celu publicznego planowanych w ramach Gdańskiego projektu wodno - ściekowego. Po zakończeniu etapu spotkań obywatelskich, trwają nadal konsultacje indywidualne.

PIERWSZY ETAP – SPOTKANIA OBYWATELSKIE

- Staramy się różnymi drogami dotrzeć do mieszkańców oraz ich reprezentantów. Informujemy o naszych zamierzeniach i planach modernizacyjnych poprzez prasę, internet, plakaty, a nawet korespondencję listowną. To bardzo ważne, żeby mieszkańcy Gdańska mogli wyrazić swoją opinię dotyczącą projektu; a nam zależy by mieć możliwość wysłuchania wszystkich głosów. Właśnie dlatego konsultacje społeczne z mieszkańcami Gdańska są tak ważnym elementem procesu oceny oddziaływania na środowisko, która jest jednym z podstawowych instrumentów prawnych ochrony środowiska. - mówi Ryszard Gajewski, pełnomocnik ds. realizacji Gdańskiego projektu wodno - ściekowego (GPWŚ).

Pierwszym etapem, z szeregu zaplanowanych działań o charakterze konsultacyjnym był cykl trzech otwartych spotkań obywatelskich, odbywających się w gdańskich dzielnicach Śródmieście, Stogi oraz Wrzeszcz. Przyniósł on szereg pomocnych uwag i opinii, ale także ważnych pytań. I tak, w odniesieniu do kwestii odzysku energii w procesie utylizacji osadów Wacław Taborowski z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Gdańsku, chciał poznać plany jej wykorzystania. Ryszard Gajewski w odpowiedzi wskazał na zastosowanie, jakim jest osuszanie osadów. W uzupełnieniu profesor Piotr Kowalik z Politechniki Gdańskiej podkreślił wagę odzysku energii na oczyszczalniach ścieków jako rozwiązań poprawiających ekonomikę procesów oczyszczania ścieków. Inne wyjaśnienia dotyczyły między innymi produkcji odnawialnej energii elektrycznej z biogazu uzyskiwanego w procesie przeróbki osadów , minimalizowania emisji odorów przez oczyszczalnię, nowoczesnej technologii i kosztów inwestycji, w tym unijnych dotacji. Była też mowa o wpływie na środowisko naturalne oraz otoczenie instalacji. W tym zakresie wyjaśnień udzielił dr Andrzej Tyszecki z biura EKOKONSULT, autor wielu raportów środowiskowych.

Spotkania obywatelskie poprzedzone były udziałem przedstawicieli Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej w zebraniach Rad Osiedli Rudniki, Wyspy Sobieszewskiej, Krakowiec i Górek Zachodnich. Tam także referowano i żywo dyskutowano temat gospodarki osadami. - Czy inwestycja zlikwiduje w końcu te nieprzyjemne zapachy? - pytała Halina Zdrada, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Krakowiec - Górki Zachodnie. – Przetworzenie produkowanych i zgromadzonych już osadów, likwidacja magazynu osadów, oraz wykorzystanie biogazu bardzo się do tego przyczynią. – przekonywał mieszkańców prezes GIWK Jacek Skarbek.

DRUGI ETAP – DYŻURY KONSULTACYJNE

Od lutego br. przeprowadzane są także dyżury konsultacyjne. Specjaliści GIWK są dostępni dla wszystkich zainteresowanych w Punkcie Informacyjnym w każdy piątek, w godzinach od 10.00 do 15.00. Można przyjść osobiście do siedziby GIWK w Gdańsku, przy ul. Na Stoku 50, zadzwonić pod numer telefonu 058 326 67 11, bądź skontaktować się drogą elektroniczną – gpws@giwk.pl.

Ponadto organizatorzy konsultacji umożliwiają dyskusję podczas tzw. Otwartych Czwartków z niezależnymi ekspertami z zakresu inżynierii sanitarnej, ochrony środowiska czy też prawa.
Podczas pierwszego takiego spotkania, w czwartek 6 marca, do dyspozycji interesantów byli: dr Andrzej Tyszecki, szef gdańskiego Biura EKOKONSULT, autor wielu raportów i ekspertyz w dziedzinie zarządzania ochroną środowiska, dr Andrzej Niespodziewany, reprezentujący biuro EKOEKSPERT (autor analizy techniczno - ekonomicznej dot. możliwości zagospodarowania osadów ściekowych z Oczyszczalni Ścieków Gdańsk - Wschód) oraz Ryszard Gajewski – pełnomocnik ds. realizacji GPWŚ (dyrektor techniczny GIWK).

Propozycja spotkań o takim charakterze skierowana jest do wszystkich mieszkańców Gdańska i okolicznych miejscowości, ale także do samorządowych przedstawicieli lokalnej społeczności, ekologów i członków innych organizacji pozarządowych, którzy chcieliby uzyskać szczegółową wiedzę dotyczącą modernizacji oczyszczalni. Kolejne takie spotkanie, które odbędzie się już 20 marca na terenie Oczyszczalni Wschód będzie okazją do bezpośredniego poznania procesów gospodarki osadami ściekowymi oraz zrozumienia istoty potencjalnych rozwiązań.

TRZECI ETAP – WGLĄD DO DOKUMENTACJI

Po serii spotkań powstanie raport oceniający wpływ inwestycji na środowisko, uwzględniający przebieg konsultacji oraz głosy opinii publicznej. Dokument ten w wersji nie specjalistycznej zostanie udostępniony dla wszelkich zainteresowanych osób.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GIWK
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także