Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-17
Łódź: ścieki płyną do deszczówki
Łódź: ścieki płyną do deszczówki
Łódź: ścieki płyną do deszczówki
W trakcie modernizacji kanalizacji deszczowej okazało się, że co trzecie przyłącze kanalizacyjne jest nielegalne. Do rzek zamiast deszczówki spływają ścieki. Teraz bezprawnie podłączone posesje zostaną odcięte.

Na nielegalne przyłącza każdego dnia natrafiają robotnicy pracujący przy modernizacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Podczas robót okazało się, że co trzecia posesja na Górnej jest nielegalnie podłączona do deszczówki. Jak poinformowała Teresa Woźniak, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, w miejscach, gdzie nie było kanalizacji sanitarnej budowano szamba, aby zaoszczędzić na wywozie nieczystości, ludzie podłączali się do kanalizacji deszczowej lub w nocy pompowali ścieki do studzienek. Najwięcej zanieczyszczeń spływało do kanałów deszczowych w rejonie ulic św. Franciszka, Starogardzkiej, Słupskiej i Starorudzkiej. Następnie trafiały one m.in. do rzek Olechówki, Jasień i Ner. W czterech miejscach woda, która spływała do rzek, nie spełniała dopuszczalnych norm. Za zanieczyszczanie środowiska miasto musi płacić kary.

Walka z nielegalnymi przyłączami do tej pory kończyła się na wysyłaniu pism do mieszkańców z prośbą o niewylewanie nieczystości. Trudno było bowiem udowodnić, że ktoś w nocy pompuje ścieki do studzienek lub ma bezprawny odpływ z szamba. Nielegalne przyłącza zostaną usunięte podczas modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

W miejscach, gdzie do tej pory ścieki najczęściej trafiały do deszczówki, powstanie kanalizacja sanitarna. W ciągu dwóch lat od jej powstania wszyscy mieszkańcy będą musieli się do niej podłączyć. Kanalizacja deszczowa oprócz Górnej modernizowana będzie jeszcze na Bałutach, Polesiu i Widzewie. To część dużego projektu wodociągowo-kanalizacyjnego, który zaplanowano na dwa lata. Cała inwestycja pochłonie ok. 200 mln euro. Część pieniędzy będzie pochodziło z Unii Europejskiej. To największa i najdroższa inwestycja w Łodzi oraz trzecie takie przedsięwzięcie w kraju. Prace będą prowadzone na ponad 700 ulicach. Powstanie m.in. 60 km sieci wodociągowej, ponad 200 km kanalizacyjnej i 84 km kanalizacji deszczowej. Dzięki inwestycji znikną prawie wszystkie szamba, rynsztoki i punkty dowozu wody. Poprawić ma się również jakość wody w kranach.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także