Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-17
Detektor, który wykryje wąglika w mniej niż minutę
Detektor, który wykryje wąglika w mniej niż minutę
Detektor, który wykryje wąglika w mniej niż minutę
Naukowcy z MIT Lincoln Laboratory opracowali czujnik, który wykrywa zarazki unoszące się w powietrzu, takie zarazki jak: wąglik, czy ospa.

Urządzenie nazwane PANTHER jest „sporym krokiem naprzód” w stosunku do istniejących czujników, przyznał James Harper z Lincoln Lab Biosensor and Molecular Technologies Group, główny twórca systemu.

Istniejące czujniki potrzebują do wykrycia w powietrzu niebezpiecznego wirusa, czy bakterii przynajmniej 20 minut podczas, gdy czujniki PANTHER są w stanie przeprowadzić detekcje w mniej niż minutę.

„Jest naprawdę ważne, by wykryć zarazki w czasie krótszym niż trzy minuty, by mieć jeszcze czas na reakcję zanim będzie za późno,” – powiedział Harper

System PANTHER wykorzystuje czujnik nazwany CANARY (od kanarków, które w kopalniach służyły za wykrywacze niebezpiecznych gazów), i jest w stanie dać pozytywny wynik dla zaledwie kilku tuzinów cząsteczek na litr powietrza.

Urządzenie może być wykorzystywane w budynkach, metrze oraz innych miejscach publicznych i jest obecnie w stanie wykryć 24 różnych zarazków, w tym: wąglika, ospę, dżumę, czy tularemię.

Czujnik CANARY testowany był zarówno w środowisku miejskim, wiejskim jak i na wybrzeżu. Może być on wykorzystywany również na farmach oraz w zakładach przetwórstwa spożywczego w celu badania na obecność pałeczek coli, salmonelli, czy innych zarazków obecnych w pożywieniu.

Badania nad systemem PANTHER finansowane były przez amerykańską agencję Defense Threat Reduction Agency.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także